Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Історія успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету журналістики Вадим Коршенко

Проєкт «Історія успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету журналістики Вадим Коршенко

Проєкт «Історія успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету журналістики Вадим Коршенко
09.03.2023 11:56 Все Головні новини Факультети Журналістики Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультет журналістики відділ доуніверситетської підготовки профорієнтація працевлаштування пресслужба проєкт Історії успіхів випускників

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». Пропонуємо до вашої уваги інтерв’ю з одним із талановитих і відомих вихованців факультету журналістики Вадимом Коршенком, який працює журналістом у проєкті «Bihus.Info» (група антикорупційних та інформаційних проєктів).

 

- Вадиме, вітаю. Сьогодні ти працюєш журналістом у групі проєктів «Bihus.Info», яка позиціонуює себе як «незалежна команда журналістів і юристів-антикорупційників, що завдають змін»?

- Вітаю, так і є: «я маленький гвинтик у команді Bihus.Info»! Я, зазвичай, так кажу й ніби всіх влаштовує.

-У тебе за плечима чимало журналістських розслідувань, серед яких і про «координати зрадника киву», яке було відзначене журі Національного конкурсу спеціальних репортажів і розслідувань 2022 року. Розкажи про цю роботу.

- Я, в принципі, ніколи не шукав якоїсь популярності чи визнання. Я шукав, скоріше, корисності. Щоб робота не просто збирала купу переглядів і з цього більше нічого «не вигоряло». Отак і вийшло з цим матеріалом про киву. Так, була проведена, відверто, колосальна робота… І що? 2,5 мільйона переглядів, а воно ще їздить і ллє бруд на Україну. Який із цього сенс... Хоча ми теж подавали всю цю інформацію з місцями його проживання, пересування спецслужбам. На превеликий жаль, вони нічого з цим зробити не змогли.

-Пам’ятаєш свій перший опублікований журналістський матеріал?

- Звичайно. Перший матеріал, який можна частково вважати розслідуванням, – це був аналіз закупівлі автомобільної техніки Широківською ОТГ. Це було наприкінці 2017 - поч. 2018 рр., я ще навчався. Цього, напевно, не було, аби не сприяння нашого викладацтва у ЗНУ. Мені запропонувала пані Виговська прийти на співбесіду в редакцію «Наші гроші. Запоріжжя». Якби мене тоді не «підштовхнули», я не знаю, де б зараз був і чим займався.

 - Готуючись до розмови з тобою, я переглядала відеоматеріали 2017-2018 років. Це – сюжети на Громадському ТБ, студентській телестудії «Юніверс-ТБ», сайтах «Пороги» та «Наші гроші. Запоріжжя». Тема корупції, махінацій із тендерами вже тоді тебе цікавила?

- Мене навіть у момент «відвідування» співбесіди до «Наших грошей. Запоріжжя» по суті не цікавила розслідувальна журналістика. Ще з 2014 р. я напрацьовував самостійно практичні навички у факчекінгу на рівні «дискусій» в інтернеті щодо політичної та військової обстановки в Україні. Мене цікавила ідентифікація події за відео і фото, шукання «правди» для спростування якихось інформаційних вкидувань. Це здійснювалося переважно росіянами, проте, й наші там… Це мені дуже допомогло в подальшій антикорупційній діяльності. Після співбесіди, про яку я вже говорив, я зрозумів, що мої навички будуть корисними, – то чому б не спробувати.

-А ось матеріал «Запоріжжя поетичне: Олександр Медко» для Громадського ТБ Запоріжжя – це «для душі», чи ця тема тобі близька? Може, сам пишеш вірші?

- Ні, не пишу. Тут… знаєте, у підлітковому віці, напевно, всі проходять етап захоплення поезією. Але я зіштовхнувся з такою ситуацією, і мене відверто бісило, що моє коло спілкування на той момент, на жаль, цікавилося російською поезією. Всілякими там єсєніними, маяковськими… І тут я дізнався, завдяки моєму однокурснику Денису Кузнецову, що в Запоріжжі теж є поети. Їхня творчість, якщо не краща, то нічим не поступається тим самим росіянським класикам. Мене це якось зачепило, і я думав, що треба вести якусь просвітницьку діяльність серед нашого населення, розповісти, що ось у нас є митці, яких приємно слухати, приємно читати. Я це почав, але, на жаль, не закінчив. Громадське телебачення Запоріжжя «померло» занадто рано. Зараз теж не пишу, мало що читаю художнього, але тоді мені це було цікаво.

- Скажи, як обираєш теми для своїх розслідувань? Адже навіть у цей складний для України час факти корупції, недоброчесних тендерів, хабарництва, порушень із гуманітарною допомогою та інше постійно з’являються в інформаційному просторі.

- Ну так, тут процес, напевно, інакше триває. Це не я обираю тему, це тема обирає автора. Я від початку – регіональний журналіст, я перейшов на всеукраїнський рівень і, на жаль, не мав уявлення про вищу політику: хто з ким пов’язаний, хто за рахунок чого живе… та й контактів у мене ще не було, аби дізнатися про різноманітні процеси, які відбуваються у галузі бізнесу та політикуму. Але в мене були навички, здібності й певні знання – і в залежності від специфіки теми наші редактори/ки надають те чи те завдання нашій команді. Якщо розробка теми дуже сильно залежить від «прокопування персонажів» на майно, на бекграунд – треба мати зв’язки. Якщо потрібні навички SOR Challenge або просто матеріал, пов’язаний з якоюсь технікою – тоді звертаються до мене. Іноді мені самому вдається знайти тему, але це доволі рідко, бо для пошуку теми потрібен час, у нас цього часу часто немає.

- Лабораторія «Викриттів 2.0.» – це менторська програма від «Bihus.Info». Можеш розповісти про неї докладніше?

- Це був проєкт не «Bihus.Info», а Інституту розвитку регіональної преси, в якому брали участь дві редакції – це «Схеми» від Радіо «Свобода» та проєкт «Наші гроші» від «Bihus.Info» та «24 каналу». Туди набирали журналістів/ок саме з регіонів. Я був тоді вже на четвертому курсі, працював уже другий рік у «Наші гроші. Запоріжжя». Все було добре, на своїй роботі я писав тексти, їх мало хто читав. Контент для правоохоронних органів, Антимонопольного комітету та дуже великого прошарку ентузіастів/ок, які в цій темі «крутилися». Коли я дізнався, що цей проєкт набирає людей, я вирішив подати заявку. При чому їх було дві. Одна, аби потрапити в професіональну команду й навчитися новим навичкам, щоб вивести рідну редакцію на вищий професійний рівень. Тобто писати не тільки тексти, а й робити відео, застосовувати якісь методи, які ми не використовували. Ну а друга, мені хотілося випробувати себе, мені говорили: «Туди набирають тільки найкращих». Мені здалося, що це був би гарний індикатор – який рівень у тебе. Візьмуть – то ти достатньо розумний, не візьмуть –  то й ні.

-Знову ж, якщо говорити про «Bihus.Info». Що ти можеш розповісти про юридичний проєкт «Свої люди», який стартував наприкінці січня 2023 року?

- Ну, уточнимо, що «Свої люди» – це не новий проєкт, він просто поновив свою роботу на початку 2023 року. Правильніше, змінив свою назву. Суть його в тому, що коли розслідувачі/ки, громадські активісти\ки знаходять порушення – їм допомагають юристи компетентних органів, надають правову допомогу чи отримані матеріали щодо виявленого якогось порушення законодавства передаються в Антимонопольний комітет, в ДБР тощо. Цей проєкт доволі старий, але дуже і дуже дієвий. От я писав на «Наша гроші. Запоріжжя», по два-три матеріали. І це може постійно йти у «стіл»: ну ми про це розповіли, про це прочитали люди – ну і все, ніякої реакції. А завдяки цьому проєкту, розслідування йдуть в Антимонопольний комітет, в ДБР… тобто наша робота, завдяки цьому, мала якийсь результат… У результаті моєї одної такої роботи фігурантам загрожував штраф близько 30 мільйонів гривень. Для розслідування я витратив приблизно один день, а державі зміг повернути чи здобути… зберіг близько 30 мільйонів. Ще також у межах цього проєкту захищають журналістів/ок від якихось неадекватних ситуацій.

- Сьогодні журналістські розслідування є чи не найскладнішим і найнебезпечнішим напрямком роботи в медіа. Ну, звісно, не будемо говорити про військових кореспондентів/ок – це окрема тема розмови. Чи зіштовхувався ти під час виконання завдань редакції із випадками перешкоджання журналістському розслідування, тиском, погрозами? Які поради можеш дати початківцям у цій справі?

- Столична журналістика дещо відрізняється від регіональної. «Bihus.Info» – це відомий проєкт, із купою зв’язків у різних щаблях держорганів, спецслужб... одночасно, тому, щоб ми не робили, нам (хто при тями) загрожувати не буде. Резонанс тільки сильніше вдарить. Мене, напевно, оберігає саме ім’я «Bihus.Info» і те, що це в столиці. Як я розумію, в регіональній журналістиці все дещо інакше, все дещо небезпечніше. Є приклад про Анатолія Остапенка та його матеріал про Констянтина Бриля… На нього було скоєно напад, його побили добряче, і ніяких рухів по тій справі не було. У Києві в нього таких проблем не було, у мене теж. Що можу порадити, так це звертатися до проєктів «Свої люди», це перше. А, по-друге, бути завжди готовим до нападів чи будь-якого тиску, в першу чергу, морально. Розслідувальна журналістика – це досить вузька галузь діяльності й переважно один одного в ній знають, і старші, більш досвідчені колеги завжди допомагають.

- Я розумію, що коли любиш свою роботу, важко виокремити якийсь найбільш вдалий матеріал. І все ж, яким розслідуванням ти пишаєшся? Вірніше, яка з робіт, на твою думку, перевершила твої очікування під час проведення розслідування? Чи, можливо, мала результат в іншій площині?

- Таких матеріалів кілька. Два, напевно. Перший матеріал – це про сина нині вже колишньої нардепки Наталі Королевської та Юрія Солода – про Ростислава Солода. Він теж – депутат, але міської ради Краматорська. І от, оскільки я в редакції відслідковую соціальні мережі політиків, чиновників різноманітних і їхніх родичів, я виявив, що після повномасштабного вторгнення, колись активний син цих «нардепів» – Ростислав Солод – якось «зник із радарів». І ось у вересні 2022 р. його профіль в Instagram «подав ознаки життя», з’явилося його фото в якомусь спортзалі. Я дізнався, що це за спортзал, де він знаходиться. Виявилося, що фото зроблене в готелі «Reikartz» в Остані. Нардеп, мажор, мільйонер доларовий… і Казахстан. У мене виник дисонанс, але я з’ясував суть – там він організовував фінансову піраміду.

Другий матеріал набагато простіший. Моя колега Леся Іванова «розбирала» один випадок, пов’язаний з інтернаціональною бригадою в так званій «днр». Треба було знайти місце локації цієї бази. Ми її знайшли за певними орієнтирами, передали це кому треба – і за певний час цю базу розбомбили ЗСУ. Ми трохи, можливо, наблизили перемогу.

- Під час твого навчання на факультеті журналістики я через деякий час стала куратором усіх трьох журналістських груп. Як і теперішнім своїм підопічним з другого курсу я говорю: «Ваші одногрупники/ці у професійній діяльності стануть вашими надійними джерелами достовірної інформації». Чи спілкуєшся з одногрупниками/цями? Хто наразі є в колі колег?

- У мене сформувалися певні дружні взаємовідносини під час навчання. Це – Микола Мельничук, Денис Швецов, Ангеліна Шеремет. Вона ж там у «Бабель» (українське суспільно-політичне інтернет-ЗМІ – приміт. автора). Коли вже був на стажуванні, ближче познайомився з Сєдою Власовою (зараз головна редакторка МАНмедіа в Малій академії наук Україниприм. автора). Із ними як мав дружні стосунки, так вони і є. Так, зустрічаємося рідше, спілкуємося менше, але за можливості бачимося, спілкуємося, підтримуємо зв’язок. На роботі не перетинаємося, ну хіба що інколи з Ангеліною.

- Сумуєш за студентськими роками?

- І так, і ні. Тоді було простіше. Зараз складніше, тому цікавіше.

- Уже стало традицією: наприкінці бесіди з нашим успішним випускником (а ти таким і є, при всій твоїй скромності) попросити поради для старших класів, які в майбутньому хочуть піти в журналістику, рекламу, видавничу галузь, інформаційну та вступити на факультет журналістики нашого Запорізького університету.

- По-перше, треба визначити для себе, з якою метою ти йдеш в журналістику. У нас на першому курсі більшість людей, подивившись на Катю Осадчу, хотіли так само «світитись на екрані», бути популярними… Заради цього не варто йти в журналістику. Якщо в тебе є бажання щось змінювати, щось доносити до людей. Якщо в тебе є впевненість, що в тебе є достатньо ресурсів, щоб працювати 24/7, пропускати через себе безліч речей… – тоді варто!

-А студентам і студенткам, які зараз навчаються?

- Я б порадив поєднувати навчання з роботою. Університет дає основу, базу, академічних годин на практику все ж не достатньо. Треба багато ще займатися самостійно, треба ще щось робити паралельно, треба навіть за мізерну плату йти в команду людей і робити щось додатково. Не сидіти на місці, бо якщо ти до четвертого курсу нікуди не пробився – то, швидше за все, потім ти не зможеш працювати, тебе ніхто не візьме. Треба створювати свій контент, всіляко його популяризувати будь-де: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, щоб тебе бачили якомога більше людей. Усе це безкоштовно. Ти можеш робити блоги, навіть розмовні… головне робити якісний, в плані посилу, продукт. І лупати ту скелю!

 

Спілкувалася Алла Тернова,

факультет журналістики

 

Для довідки

У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками/випускницями факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями/фахівчинями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту:

znu.pressa@gmail.com

Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком:

https://bit.ly/2HixRA8

Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

 

 

 

 

Схожі новини