Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Лекторій «Наративи інформаційної війни» від факультету журналістики - для Томаківського ліцею №2

Лекторій «Наративи інформаційної війни» від факультету журналістики - для Томаківського ліцею №2

Лекторій «Наративи інформаційної війни» від факультету журналістики - для Томаківського ліцею №2
23.03.2023 14:04 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Факультети Журналістики ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультет журналістики відділ доуніверситетської підготовки профорієнтація працевлаштування загальноосвітні заклади середньої освіти медіаграмотність

Сімнадцятого березня 2023 року представниці кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності факультету журналістики ЗНУ – доцентки Вікторія Ковпак й Анна Баранецька – зустрілися зі школярством Томаківського ліцею №2 Томаківської селищної ради Дніпропетровської області.

 

За ініціативи вчительки історії та громадянської освіти Людмили Стельмах та соціальної педагогині Ірини Федоришиної в рамках громадянської освіти, зокрема набуття нових знань і навичок у розділі «Світ інформації та масмедіа», Вікторія Ковпак організувала двогодинний лекторій «Наративи інформаційної війни» для 10 класу, спираючись на матеріали національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр». У його рамках дослідили поняттям «наратив», згадали найпопулярніші російські закиди в наш інформаційний простір, зокрема про «споконвічні російські землі», як росія спотворює історію Криму, Донбасу й південного сходу України. Переконавшись, що на просування наративу працюють пропагандистські міфи, спробували розвінчати топові міфи про козаків: як поціновувачів червоних шароварів і гопака, як селян-втікачів, суцільних пияків і чаклунів тощо. Проаналізували найчастіші тактики кремля у просуванні наративів – віддзеркалення (перекладання відповідальності за свої злочини на «колективний захід і НАТО», потім на так званих «англосаксів» тощо); залякування, перекручування історії задля виправдання агресії та тероризму, поширення міфу про «світову русофобію» та ін.

Найжвавіше обговорення відбулося під час аналізу ворожих наративів у засобах масової комунікації – напр., у мультфільмах «Три богатирі», «Маша і медвідь», ну і, звичайно, «Казка про Ваню та Миколу», у серіалах, напр. «Свати». Досягнення сутті питання точно відбулося, адже зацікавлені учасники/ці в чаті писали: «Як ми цього не помічали раніше?». Проте головний меседж зустрічі полягав не лише в умінні вихоплювати ворожі наративи, а й у просуванні національних наративів, які б формували бренд України як в середині країни, так і у світі.

Анна Баранецька як заступниця декана з профорієнтаційної роботи познайомила учнівство з можливостями освітніх програм факультету журналістики, їхніми перевагами та родзинками, принагідно запросивши долучатися до різноманітних факультетських ініціатив, де буде нагода створити проєкти для популяризації державотворчих наративів. Вона висловила сподівання побачити представництво класу серед учасників/ць медіафестивалю факультету чи нетворкінгу зі скетчноутінгу.

Представниці факультету журналістики зауважили: «Приємно, що ця тема захопила учнівство, тож ми домовилися про практикум із цієї теми для пропрацювання отриманих знань. Принагідно дякуємо небайдужим вчителям/кам ліцею за співпрацю в такому важливому дискурсі».

 

Вікторія Ковпак,

кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини