
У межах проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ» (ZNU, Zaporizhzhia National University) пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з вихованкою економічного факультету 2022 року другого (магістерського) рівня спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» освітньої програми «Фінанси і кредит», економісткою фінансового відділу АТ «Мотор Січ» Дар’єю Хапровою.
- Дар’є, коли ви закінчили навчання на економічному факультеті?
- Мій шлях, пов'язаний із ЗНУ, вже досить тривалий час. У 2021 році я з відзнакою закінчила перший (бакалаврський) рівень за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» освітньо-професійної програми «Фінанси і кредит». Того ж року вступила на навчання до магістратури. У 2022 році я завершила з відзнакою навчання та здобула рівень вищої освіти «магістр» за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» освітньо-професійної програми «Фінанси і кредит».
- Чим вам запам’яталося навчання в університеті?
- Найяскравіші спогади, звичайно, від навчання офлайн на перших курсах. У ті роки поєднувалась наукова робота з творчою. Пригадую, як складно писати свої перші статті, тези, наукові роботи; як брала участь у наукових конкурсах, університетських та всеукраїнських олімпіадах; як залучалась до культурно-масових заходів факультету. Так я набула широкий спектр наукових навичок, розвинула аналітичні здібності й завжди була в центрі університетського життя. В інші роки я більше зосереджувалась вже на навчанні, публікувала свої наукові дослідження та розробляла цікаві проєкти. Дуже вдячна викладачам економічного факультету за підтримку в усіх наукових розробках. Вони не тільки підтримували та допомагали, але й спрямовували всі мої починання та прагнення в потрібне русло.
- Чому Ви обрали саме економічний факультет ЗНУ та цю спеціальність?
- Під час навчання в запорізькій гімназії № 93 я почала займатись науковою роботою, і деякі з моїх проєктів потребували економічних розрахунків і могли стати реально цікавими для реалізації. Зокрема, я зацікавилась економікою, почала шукати інформацію, вивчати економічні реалії сучасності. У школі економіка була лише в 11 класі, й мені цього стало замало, я почала шукати спеціальності, що будуть для мене цікавими й до вступної компанії вже визначилась, що саме фінанси для мене близькі. Щодо ЗНУ, то це був університет, із яким я часто була пов’язана як у науковій роботі зі школи, так і через позашкільну освіту, та й багато моїх знайомих його рекомендували. Закінчуючи бакалаврат, я була закохана в цю атмосферу, викладачів і в навчання в ЗНУ й вирішила, що рівень вищої освіти «магістр», я також здобуду на своєму, вже рідному, факультеті.
- Ви говорили про активну наукову й культурну роботу, що вам найбільше запам’яталось?
- Із перших курсів мені запам’яталися конкурси «Кубок першокурсників» та «Студентська весна». Також запам’ятався бізнес-інкубатор, де я та інші студенти презентували свої проєкти. Під час навчання в магістратурі було багато цікавих наукових конференцій, з актуальним і практичним спрямуванням. Проте як наукова діяльність, так і культурна приносить більше емоцій у режимі офлайн, оскільки ти бачиш, відчуваєш та проживаєш цю атмосферу університетського життя.
- Як просувається ваша професійна кар’єра після випуску з університету?
- На сьогодні працюю економістом у фінансовому відділі АТ «Мотор Січ». До цього працювала на фрилансі в галузі фінансової аналітики, технічної інвентаризації нерухомості.
- Чи знадобилися вам знання з вишу у вашій професійній діяльності?
- Під час навчання я набула теоретичних знань і практичних навичок. Університет надав мені широкий спектр економічних знань, допоміг розвинути аналітичні здібності, стати фінансового грамотною як в особистому, так і професійному житті. Звісно, фінансовий аналіз, планування, прогнозування, економіка підприємства, фінанси підприємств стали для мене основою початку моєї кар’єри. Крім того, вивчення особливостей страхування, оподаткування суб’єктів господарювання, державних фінансів, банківської справи також були корисними. По-перше, вони – основна буденного життя. Це – сплата податків, управління безготівковими коштами, страхування авто, здоров’я тощо. По-друге, всі предмети разом дозволяють зрозуміти взаємозв’язки між різними рівнями управління, суб’єктами господарювання та побачити цілісну економічну картину для окремого підприємства або для цілісної економічної системи.
- Що найбільше подобається у вашій професії?
- Думаю, це пошук нелінійних, креативних й сучасних рішень у фінансовому менеджменті. Традиційна фінансова система постійно актуалізується, набуває нових тенденцій. Для мене, наприклад, найбільш цікавою зміною стала цифровізація сучасного життя, що, навіть, була темою моєї кваліфікаційної роботи магістра.
- Кого з викладачів ви найчастіше згадуєте?
- Ще не минуло багато часу, щоб забути роки навчання. Представники економічного факультету дуже цікаво викладали лекційний і практичний матеріал. Деякі робили акценти на теоретичних основах, а деякі – на практичних. Однак справжнє серце, настрій кафедри фінансів, банківської справи та страхування й усього економічного факультету – Алла Череп. Вона також була й керівницею деяких моїх наукових розробок і кваліфікаційної роботи магістра. Вона постійно підтримує та допомагає студентству, цікаво й зрозуміло пояснювала найбільш складні економічні явища. Серед викладачів найбільше запам’ятались: Тетяна Батракова, яка цікаво подавала інформацію про світ грошей, розвиток грошово-кредитних систем іноземних країн, банківської індустрії; Володимир Бугай, який наводив цікаві приклади щодо здійснення фінансового планування на підприємствах, організації грошових відносин; Андрій Линенко, який доступно пояснював функціонування банківської системи, при цьому він завжди допомагав із науковими розвідками та просував наукові проєкти до студентства; Анатолій Кущик, який цікаво розповідав про особливості проведення інвестиційного аналізу та здійснення управління ризиками; Юлія Огренич, яка вдало поєднувала теорію та практику, надавала актуальну статистичну інформацію, цікаві приклади бізнес-проєктів та їхньої реалізацію, на практичних заняттях пропонувала цікаві кейси, практичні роботи.
- Чому ви обрали спеціальність «Фінанси, банківська справа та страхування»?
- Ця спеціальність надає широкий спектр можливостей для професійного розвитку, адже ви зможете потім реалізуватись як у фінансовому менеджменті на підприємстві, так і в банку чи в страховій компанії. Як я вже зазначала, такі знання дозволяють аналізувати й визначати взаємозв’язки, що дуже допомагає в роботі.
- Що побажаєте майбутнім студентам економічного факультету ЗНУ?
- Бажаю якомога швидше повернутись до звичайного життя, пізнати емоції студентства, саму атмосферу університету, адже дистанційне навчання – лише мала частина цього. Шукайте те, що вас цікавить, аналізуйте, не бійтеся помилятись. Університет – це лише перший рівень вашого творчого й професійного шляху, тож спробуйте отримати максимум.
- Яким ви бачите розвиток економічного факультету ЗНУ?
- Я бачу економічний факультет одним із найсучасніших, на ньому є якісні освітні програми Тут реалізується багато цікавих проєктів за підтримки Програми «Еразмус +» Європейського Союзу, напрям Жан Моне і вбачаю, що цей перелік має поповнюватись й іншими програмами. Звісно багато вносить й амбітність студентів, тож дуже сподіваюсь, що наступні покоління будуть зацікавлені в розвитку факультету, так само як і викладачі.
Якi вашi плани на майбутнє? Плануєте вчитися ще?
- Зараз я більш зосереджена на професійному розвитку, однак вже неодноразово розмірковувала над вступом до аспірантури. І, звісно, обираючи поміж усіх університетів України, в моїх думках завжди буду звертатися до мого вже рідного ЗНУ й економічного факультету.
Для довідки
У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту:
Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком:
Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu