Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Професорка Наталія Торкут розповіла у Великобританії про вплив генія Шекспіра на українців

Професорка Наталія Торкут розповіла у Великобританії про вплив генія Шекспіра на українців

Професорка Наталія Торкут розповіла у Великобританії про вплив генія Шекспіра на українців
05.05.2023 14:25 Все Головні новини Факультети Іноземної філології ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет Український шекспірівський центр факультет іноземної філології наукова діяльність міжнародна діяльність

Цей рік – особливий для світової культурної спільноти, адже в квітні під час традиційного святкування Дня народження Вільяма Шекспіра відзначаються ще дві дати – 400 років після смерті Шекспірової дружини Енн Гетевей та 400-літній ювілей першого фоліо – повного зібрання шекспірівських п’єс. Святкові заходи у Стретфорді-на-Ейвоні на честь найвідомішого драматурга цього разу, на запрошення директора Шекспірівського інституту, професора Майкла Добсона, відвідали й представники української академічної спільноти – професорка ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), керівниця Українського міжуніверситетського навчально-наукового шекспірівського центру Наталія Торкут та її колега з ЛНУ імені Івана Франка , професорка Майя Гарбузюк.

Про найцікавіші моменти цієї подорожі, традиції святкування шекспірівських днів у Великій Британії та про те, як геніальна думка Шекспіра сьогодні змінює світ, розповідає пані Наталія.

- Розкажіть, будь ласка, про вашу участь у святкуванні дня народження митця.

- За давньою традицією, святкування Дня народження Вільяма Шекспіра включає низку меморіальних, наукових і культурних заходів, зокрема, багатолюдний парад від мерії до місця поховання драматурга, святковий ланч із виголошенням тосту на вшанування його пам’яті, церковну службу, симпозіуми та конференції, прем’єру шекспірівської п’єси в Королівському шекспірівському театрі тощо. Нам пощастило взяти участь у всіх цьогорічних святкових заходах. Під час урочистого зібрання світової шекспірознавчої спільноти 20 квітня 2023 року мені і моїй колезі професорці Майї Гарбузюк надали статус Почесних старших наукових співробітників Шекспірівського інституту Бірмінгемського університету.

На пресконференції я розповідала, чому Шекспір важливий для українців у цей вирішальний історичний період, коли наш народ відстоює не лише власну свободу, але й цінності цивілізованого світу. Про це йдеться в моєму інтерв’ю газеті «Гардіан» («The Gardien», Jessica Murrey, Sat 22 Apr 2023).

У цьому ж інтерв’ю, коли йшлося про історичні паралелі між шекспірівськими творами та війною росії проти України, я озвучила порівняння Президента України Володимира Зеленського з королем Англії Генріхом V, який в однойменній хроніці Шекспіра своєю славнозвісною промовою у День Святого Кріспіана підіймає бойовий дух свого війська й це стає вирішальним чинником перемоги англійців над значно потужнішим військом противника у битві під Айзенкуром. Згодом алюзія до цього порівняння прозвучить під час дебатів у Британському Парламенті 26 квітня. А 22 квітня у Стретфорді-на-Ейвоні відбувся традиційний святковий парад, під час якого велелюдна процесія під керівництвом Єпископа Ковентрі Крістофер Джона Коксворта у супроводі оркестру королівських гвардійців пройшла від мерії до Церкви Святої Трійці, де покладали квіти на могилу Вільяма Шекспіра. 

Під час параду мені як керівниці Українського шекспірівського центру надали велику честь: разом із директором Шекспірівського інституту Майклом Добсоном ми урочисто підняли прапор України. Після параду його почесні учасники та гості пройшли до елегантно прикрашеного павільйону, де відбувся щорічний ланч на честь Вільяма Шекспіра.

- А що це за традиція проведення святкового ланчу?

- Це – одна з ключових подій Шекспірівських днів у Стретфорді, меценат якої – всесвітньовідомий ювелірний дім Прагнелл. Під час святкового бенкету, де музичні та театральні виступи зірок світового рівня перемежовуються з короткими привітаннями відомих режисерів, акторів, письменників, шекспірознавців, один із учасників виголошує промову-тост на вшанування пам’яті англійського генія. Цього року висока честь виголошення тосту випала мені. Виступаючи від імені України, я наголосила на тому, що наш народ сьогодні відстоює сьогодні не лише власну землю, свободу, незалежність, але й загальнолюдські цінності, які Вільям Шекспір формує й утверджує в свідомості людства протягом майже чотирьох із половиною століть.

Завершувався ланч врученням Грегорі Дорану – талановитому акторові та режисеру – Прагнеллівської нагороди (Pragnell Shakespeare Birthday Award). Із 1990 року родина Прагнеллів так ушановує митців за визначний внесок у популяризацію творчості Шекспіра. У попередні роки цією нагородою відзначені сер Ієн МакКеллен, сер Кенет Брана, сер Патрік Стюарт, дама Джудіт Денч.

- Як саме завершуються святкування Дня народження Шекспіра в Стретфорді?

- Фінальний акорд – це урочисте богослужіння в Церкві Святої Трійці, де похований Вільям Шекспір і члени його родини. Під час цьогорічного молебню, який проводив отець-настоятель Патрік Тейлор, звучали не лише Святе письмо та молитовні тексти, а й сонети Шекспіра, музичні фрагменти, пісня, присвячена дружині Енн Гетевей, 400 років по смерті якої припадає саме на 2023 рік. Надзвичайно приємно відзначити, що цього дня у Церкві Святої Трійці неодноразово лунали слова підтримки на адресу народу України, а від початку повномасштабного вторгнення росії, як зазначив під час проповіді Патік Тейлор, у соборі вивішено прапор України, біля якого постійно горить свічка та проводяться молебні.

Повний відеозапис святкової недільної меси у Церкві Святої Трійці можна переглянути за лінком: https://www.youtube.com/watch?v=mWlXbABLm_g

- Чи вплинула ця поїздка до Великої Британії та святкування цьогорічних днів Шекспіра на ваші найближчі плани та подальшу діяльність Українського шекспірівського центру?

- Так, безперечно! Дуже приємно констатувати потужну підтримку України не лише урядом Великої Британії, але і її народом загалом і шекспірознавчою спільнотою зокрема. Так, наприклад, у межах «Днів Шекспіра в Україні-2023» на засадах інтелектуального волонтерства публічні лекції для наших науковців і студентів читатимуть провідні шекспірознавці світу: Майкл Добсон, Ніколета Чінпоеш, Бойка Соколова, Кріс Лаоутаріс, Тіфані Стерн, Пол Едмондсон та інші. Одне з завдань, яке належить до пріоритетів Українського шекспірівського центру, – підготовка двомовної енциклопедії «Українська шекспіріана», де представлять історію та сучасність рецепції творчості англійського генія нашою національною культурою. А от серед найближчих планів – підготовка української делегації до участі в Міжнародній конференції Європейської Асоціації шекспірознавців у Будапешті (липень, 2023).Також восени за ініціативи Королівського коледжу в Лондоні (King's College London), запрошеним професором якого я маю честь бути з жовтня 2022 року, планую виступити з лекцією, яка матиме назву «Шекспір у часи війни в Україні».

- Дякуємо за розмову.

Лінк на статтю в «The Gardien»:

https://www.theguardian.com/world/2023/apr/22/shakespeare-can-help-us-survive-war-ukrainian-academic-toasts-bard-in-uk-visit

Відео, де було процитовано слова з висту професорки Наталії Торкут щодо впливу генія Шекспіра на українців, - за лінком:
https://www.facebook.com/watch/?v=186228634330057&ref=sharing

Провідне фото - фотографа Dave Bennet, Getty Images

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соціальні мережі Запорізького національного університету:

https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини