
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) за ініціативи науково-дослідної частини та проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука до Дня науки-2023 втілюють у життя проєкт, покликаний розповісти про талановитих учених нашого вишу. Кожен із них – це гордість університету. Сьогодні у проєкті бере участь завідувач навчально-науково-дослідної лабораторії клітинної та організменної біотехнології науково-дослідної частини, старший викладач кафедри фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини Руслан Амінов.
- Я дуже люблю займатися науковими дослідженнями в галузі біології, медицини та ветеринарії, – розповідає Руслан Амінов. – Навіть у період війни я не припиняю проводити експериментальні дослідження. Оскільки, на мою думку, наука – це сенс життя для кожного вченого.
- Розкажіть, будь ласка, з чого почалася ваша любов до науки?
- Любов саме до природничих наук у мене ще з підліткового віку, з уроків біології. Свій внесок у вибір наукового напрямку зробило й навчання в медичному коледжі Запорізького державного медичного університету. Це стало поштовхом до вивчення способів і методів лікування різних захворювань. Після вступу до Запорізького національного університету на біологічний факультет моя любов до науки тільки зросла. Проведення перших наукових дослідів під час навчання та роботи в лабораторії клітинної та організменної біотехнології, знайомство з відомими вченими, написання перших наукових робіт та їхній захист – усе це посилило мою любов до науки та досліджень.
- У яких найбільш цікавих наукових заходах і проєктах ви брали участь?
- Напевно, такою стала участь та перемога у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напрямком «біологічні науки». А ще – навчання в аспірантурі, академічна стипендія Кабінету Міністрів України для обдарованих аспірантів, членство в комісії Всеукраїнського інтерактивного конкурсу «МАН-Юніор Дослідник». Стажування в Запорізькому державному медуніверситеті на кафедрі гістології, цитології та ембріології за науковим напрямком «Функціональні особливості кровотворних і імунних органів у віковому аспекті». Участь у конкурсі Нагорода Санофі молодим науковцям за дослідження в медицині. Ще були наукові міжнародні проєкти «For successfully participated program Webinars on the topic of: Scientometrics is simple» (Польща); «Webinar on Resource Conservation and Management in Mountain Ecosystems» (Канада) та інше. Взагалі я вважаю, що кожен, хто себе поважає, тим паче науковець, має постійно отримувати нові знання, рости та розвиватися.
- Розкажіть про свій науковий доробок. А також – про наукові організації, до чиїх лав входите.
- Маю понад 100 наукових робіт. Серед них – одна монографія, 11 патентів на корисну модель та винахід, свідоцтво про авторське право на твір. Більш ніж 20 наукових статей, які входять у міжнародні бази, серед яких – «WoS» та «Scopus». Також я рецензент у двох міжнародних журналах, які входять до бази «Scopus»: це – «Asian Pacific Journal of Reproduction» та «Journal of Reproduction & Infertility». Крім того, я член редакційної колегії журналу «Acta Biologica Ukrainica», член Ради молодих вчених ЗНУ та голова молодих учених біологічного факультету; Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів; громадської «Українське товариство фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації» (УТІАІ) й експерт ради МОН України (секції 9. «Охорона здоров'я»).
- Які напрямки ваших наукових досліджень зараз?
- Основний напрямок роботи лабораторії – це виявлення терапевтичних та інших ефектів комплексу біологічно активних речовин медичної п’явки та червоного каліфорнійського хробака. Процес їхнього утримання та розведення. Разом з іншими колегами вже вивчено та доведено багато ефектів від застосування медичних п’явок. Наприклад, підвищення репродуктивної здатності в тварин (це можливість боротьби з безпліддям), корекція імунної системи (імунодефіцитних станів) тощо. Заплановані досліди спрямовані на загоєння ран після використання медичних п’явок.
- Чи вважаєте ви досягненням те, що обіймаєте посаду завідувача лабораторії?
- Мабуть, найбільше досягненням для мене – це можливість продовжувати наукову роботу моїх попередників, займатися поширенням науки серед молоді, робити свій внесок у нові відкриття. Мати змогу публікувати свої дослідження, брати участь у конференціях, знайомитися з різними науковцями як в Україні, так і за кордоном. Посада завідувача лабораторії клітинної та організменної біотехнології – результат дбайливої роботи, а також – показник довіри керівництва університету. Це дуже гарний стимул для подальшого розвитку та вдосконалення.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu