
- Наукова діяльність для мене – творча робота, якою займаюся за покликом душі, – говорить заступниця директора з наукової роботи Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Каріна Бєлоконь. – Мій мотиваційний стимул – бажання вдосконалювати свою наукову діяльність і жага до нових знань. Прагнення стати хорошою спеціалісткою підштовхує до постійного саморозвитку та самовдосконалення. Саме це, на мою думку, і є запорукою отримання найкращого результату.
- Які ваші наукові інтереси?
- Мої наукові дослідження присвячені вдосконаленню процесів знешкодження газових викидів промислових виробництв для забезпечення якості атмосферного повітря та додержання екологічних нормативів. Крок за кроком, працюючи над цією складною екологічною задачею, я зуміла наблизитися до її вирішення. Так впродовж 2009 - 2022 років я активно працювала над виконанням 9 держбюджетних і позабюджетних робіт з отримання нових каталітичних матеріалів для знешкодження газових викидів та забезпечення екологічної безпеки нашого регіону та держави. А ще впродовж 15 років проводжу теоретичні та експериментальні дослідження з розробки обґрунтованих пропозицій щодо напрямів модернізації технічних засобів процесу знешкодження газових викидів від оксиду вуглецю та вуглеводнів.
- Чимало часу ви приділяєте науковій роботі з молоддю, розкажіть, будь ласка, про це.
- З 2019 керую студентським науковим гуртком «Шляхи подолання сучасних проблем суспільства в галузі цивільної, техногенної та екологічної безпеки», і мені дуже приємно, що члени гуртка здобули вже близько 20 перемог у всеукраїнських і міжнародних студентських наукових конкурсах: «Екологія», «Технології захисту навколишнього середовища», «Автомобільний транспорт», «Цивільна безпека (Охорона праці)», «Пожежна безпека» та «Техногенна безпека».
- Чи керуєте ви науковою роботою аспірантів?
- Так, в мене три аспіранти на здобуття наукового ступеня доктора філософії зі спеціальності 101 «Екологія»: це заступник генерального директора з екології та охорони праці ПрАТ «Український графіт» Андрій Вагін; начальник лабораторії захисту навколишнього середовища ПрАТ «Запоріжкокс» Микита Румянцев та випускник спеціальності «Технології захисту навколишнього середовища» Денис Гордієнко.
- Які патенти маєте і яка загальна кількість публікацій?
- Маю 4 патенти України на корисну модель: каталізатор для очищення оксиду вуглецю і вуглеводнів; спосіб отримання інтерметалідного каталізатора для окислення оксиду вуглецю і вуглеводнів; жароміцний інтерметалідний сплав; спосіб отримання інтерметалідного сплаву. А стосовно публікацій, то з 2008 по 2023 роки опублікувала понад 310 праць наукового та навчально-методичного характеру, частина з яких – у престижних міжнародних і вітчизняних журналах.
- З ким співпрацюєте в науковій галузі?
- Активно співпрацюю з промисловими підприємствами та закладами вищої освіти України, серед яких ПрАТ «Укрграфіт», Державна установа «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», Інститут сталого розвитку ім. В. Чорновола Національного університету «Львівська політехніка».
- Яке з ваших досягнень вважаєте найважливішим?
- Відразу так і не скажеш. Таких чимало. Так з 2011 по 2016 роки була виконавицею проєкту «Ресурсоефективне та більш чисте виробництво» за підтримки Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку. Працюючи над проєктом, розробила заходи щодо підвищення ресурсоефективності та екологічної безпеки підприємств Запорізького регіону. Маю міжнародний сертифікат національного експерта з більш чистого виробництва. В умовах виробництва ПрАТ «Укрграфіт» було розроблено ресурсозбережний метод каталітичного очищення відхідних газів від печей випалювання та графітації та рекомендовано його впровадження. У 2019 стала переможницею обласного конкурсу Запорізької обласної державної адміністрації для обдарованої молоді в галузі «Наука», в 2020 – лауреатом Премії Верховної Ради України для молодих вчених і отримала державну іменну стипендію найкращим молодим вченим для увічнення подій Революції гідності та вшанування подвигу Героїв України – Героїв Небесної Сотні. З 2020 увійшла до складу комісії з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря в Запоріжжі, а з 2023 є членом робочої групи з вирішення питань покращення атмосферного повітря Запоріжжя.
Каріна Бєлоконь – доцентка кафедри металургійних технологій, екології та техногенної безпеки; заступниця директора з наукової роботи Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні.
Матеріал надано Інженерним навчально-науковим інститутом ім. Ю.М. Потебні
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Facebook ІННІ ім. Ю.М. Потебні:
https://www.facebook.com/IngenerkaZNU
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu