
Юридичний факультет ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) долучився до цілої низки заходів із проблематики виявлення та запобігання корупції. Розпочався день антикорупції з активної участі команди правників ЗНУ у віртуальному воркшопі з розробки місцевого антикорупційного проєкту за методом дизайн-мислення в межах виконання проєкту «Мінімізація корупційних ризиків у правничих школах України». За підтримки фасилітаторки, міжнародної експертки з питань соціального впливу Програми USAID «Справедливість для всіх» Александри Худас і тематичного експерта, антикорупційного експерта Програми USAID «Справедливість для всіх» Андрія Білецького правники ЗНУ не тільки представили проміжні результати своєї командної роботи, але й набули навичок прийняття рішень щодо обраних корупційних ризиків шляхом мозкового штурму, оцінки рішень щодо їх впливу та здійсненності, а також остаточно визначилися із завданням, яке й реалізовуватимуть за допомогою пілотного проєкту.
Цього ж дня здобувачі та науковці ЗНУ скористалися можливістю долучитися до онлайн-зустрічі, яку Нацагентство з питань запобігання корупції у співпраці із Програмою USAID “Справедливість для всіх” провели для уповноважених осіб із виявлення та запобігання корупції у ЗВО. Експерт Нацагентства з питань запобігання корупції Олег Новіков як основний спікер заходу не тільки детально зупинився на актуальних питаннях діяльності уповноважених осіб у ЗВО, надав поради щодо пошуку оптимальних моделей організації поточної роботи цих суб’єктів, їх взаємовідносин із усіма учасниками освітнього процесу, але й запропонував детальний аналіз наявних взірцевих практик ефективної роботи уповноважених осіб із виявлення та запобігання корупції у ЗВО. Представники ЗНУ активно долучилися до тематичного діалогу й змогли отримати експертні відповіді щодо актуальних питань застосування антикорупційного законодавства галузі освіти й науки та безпосередньо щодо вдосконалення практики виявлення, аналізу та мінімізації корупційних ризиків в освітньо-науковому процесі.
Також здобувачі та науковці ЗНУ долучилися до онлайн-презентації низки навчальних модулів із протидії корупції в Україні, запропонованої Програмою USAID «Справедливість для всіх» та Управлінням ООН з протидії наркотикам і злочинності (United Nations Office of Drugs and Crime). Ці тематичні модулі пройшли перевірку експертів-партнерів. Вони перекладені українською мовою за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» та у співпраці із Нацагентством із запобігання корупції України. Завершивши роботу над перекладом низки університетських модулів із протидії корупції українською, Управління ООН та Програма USAID «Справедливість для всіх» тепер працюють із Нацагентством із запобігання корупції, Нацагентством із забезпечення якості вищої освіти та МОН України над розгортанням програми та залученням якомога більшої кількості університетів, викладачів та інших стейкхолдерів для зміцнення освіти в галузі протидії корупції у ЗВО України. Цей захід об’єднав представників органів публічної влади, керівників вітчизняних правничих шкіл, науковців, експертів галузі протидії корупції, студентів для обговорення важливості освіти в галузі протидії корупції, а також формування культури нульової толерантності до корупції в українських університетах.
Модератором заходу виступив юридичний радник Програми USAID «Справедливість для всіх» Артем Шаіпов. З вітальними словами звернулися до учасників голова Нацагентства з питань запобігання корупції України Олександр Новіков, голова Нацагентства із забезпечення якості вищої освіти України Андрій Бутенко, керівниця експертної групи з питань узгодження політик і проєктної діяльності директорату європейської інтеграції, бюджетування та узгодження політик МОН України Оксана Двірська, заступниця директора Офісу демократії та врядування USAID в Україні Aнн Хоппер, голова Регіонального програмного офісу Управління ООН з протидії наркотикам і злочинності в Україні Харшет Вірк. За час роботи сесії «Роль вищої освіти у забезпеченні Цілі сталого розвитку № 16 в частині протидії корупції» координаторка Ініціативи GRACE, співробітниця відділу запобігання злочинності та кримінальної юстиції, Управління ООН з протидії наркотикам і злочинності Біанка Копп, керівник Програми USAID «Справедливість для всіх» Девід Вон, генеральний секретар, Міжнародна асоціація університетів, запропонували огляд відповідної ініціативи Управління ООН GRACE Хіллідже Вант Ленд ініціювали фахове обговорення питання співпраці із ЗВО для забезпечення доброчесності та протидії корупції.
Представники ЗНУ долучилися до роботи й інших сесій заходу, а саме: сесії «Необхідність розробки та впровадження поведінкових досліджень, які надають докази та висвітлюють оптимальні освітні заходи з питань протидії корупції», у межах якої асоційована професорка економіки Центру поведінкової та експериментальної соціології Школи економіки Університету Східної Англії (Велика Британія) Оана Боркан, професор бізнес економіки та міжнародного менеджменту Центру дієвої доброчесності бізнесу Університету прикладних наук Грісонса (Швейцарія) Крістіан Хаузер і співробітник відділу запобігання злочинності та кримінальної юстиції відділу протидії корупції та економічній злочинності Управління ООН з протидії наркотикам і злочинності (Австрія) Флоріан Леір представили результати поведінкових досліджень і вивчення ефективності освітніх заходів із питань протидії корупції для сприяння навчанню та обміну знаннями.
А сесія «Низка університетських модулів із протидії корупції Управління ООН та кращий досвід її використання від Управління ООН у навчанні» викликала найбільшу зацікавленість присутність, оскільки координаторка Ініціативи GRACE, співробітниця Відділу запобігання злочинності та кримінальної юстиції Управління ООН з протидії наркотикам і злочинності (Австрія) Біанка Копп, професорка екологічного факультету Біркенфільд Трірського університету прикладних наук (Німеччина) Мілена Валева і емеритус професор практики Школи права університету ім. Вашингтона та Лі (США) Спіді Райс не тільки запропонували загальний огляд низки університетських модулів із протидії корупції Управління ООН, але й поділитися досвідом і кращими практиками її використання, розповіли про їх сприйняття студентами, ініціювали обговорення способів використання цих модулів лекторами у ЗВО Україні й безпосередньо у ЗНУ.
Матеріал надано юридичним факультетом
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu