
Низку публікацій про видатних науковців ЗНУ продовжує інтерв’ю із професором, завідувачем кафедри біології лісу, мисливствознавства та іхтіології, який присвятив розвитку науки й однієї із найцікавіших спеціальностей біологічного факультету понад тридцять років, Відмінником лісової освіти в Україні Валерієм Домнічем.
- Згадайте про найцікавіші моменти у вашій науково-педагогічній діяльності. Що з цього позитивного досвіду ви реалізували на біологічному факультеті?
- Ще в 70-ті займався акліматизацією червонокнижних видів тварин (вівцебиків) за договором з охорони навколишнього середовища із американськими колегами. Потім здійснював дослідження великої копитної тварини – лося, що стало темою дисертаційних досліджень та виданої окремо книги, яка тоді отримала численні відгуки від іноземних науковців. З 1989 року розпочав працювати на біологічному факультеті ЗНУ, відтоді разом із колегами – Валерієм Лисенком та Володимиром Вовченком організували кафедру зоології і мисливствознавства, першу в Україні, яка розпочала підготовку фахівців із повною вищою освітою для мисливських господарств, товариств мисливців і риболовів, загалом для галузі лісового господарства. Для першого набору тоді держава виділила 40 бюджетних місць. Відтоді наша кафедра випустила понад 600 спеціалістів, бакалаврів, магістрів. Нині переважна частина із них працює за фахом в Україні, а також чимало – за кордоном.
- Чим сьогодні займаєтеся в науковій галузі?
- Колектив нашої кафедри до початку війни із рф і нині розробляє екологічну тематику, досліджує великокопитних (олень, лань, кулан, козуля), хижаків (вовк, лисиця, єнотоподібна собака) та їхній вплив на екосистеми природоохоронних зон і мисливських угідь. Понад 20 років тісно співпрацювали із Азово-Сиваським національним природним парком, де я науковий консультант. Робота триває: забезпечуємо акліматизацію та інтродукцію тварин у різні екосистеми. Так, завдяки діяльності нашої кафедри на о. Хортиці зараз мешкає сто козуль, 25 плямистих оленів, а також відновлена чисельність кабанів.
- Ви також довгий час очолювали діяльність лабораторії біоресурсів навколишнього природного середовища РННВЦ «Екологія» і по сьогодні залишаєтеся керівником наукових і госпдоговірних тем. З ким із колег ви тісно співпрацюєте?
- Передусім це мій колега, з яким пройшли чималий шлях разом і який зараз очолює Центр, – Володимир Вовченко. Наш науковий колектив розробив понад півсотню проєктів організації та розвитку мисливських господарств для користувачів різних форм власності, що розташовані в різних областях країни. Хочу відзначити діяльність молодого й талановитого аспіранта – випускника кафедри, який нещодавно захистив докторську дисертацію в Університеті Сорбонна (Франція) Володимира Сарабєєва, габілітованого доктора в галузі наук про життя та здоров’я. Нині він має найвищий індекс Гірша в ЗНУ. Зараз також за грантовою програмою провадить дослідження в Інституті паразитології Словацької академії наук (м. Кошице, Словаччина). У команді активно працює інженер, фахівець лабораторії РННВЦ «Екологія» Дмитро Дударєв. Також пишаюся своїми дітьми, які обрали наукову галузь, мають звання доцентів – Андрій Домніч, який працює на кафедрі, та Ольга Домніч (філолог).
Маю понад сотню наукових публікацій, серед них – дві монографії, за результатами досліджень динаміки чисельності, екології копитних, хижаків і гризунів, а також щодо раціонального використання, акліматизації та інтродукції промислових видів мисливських тварин, їхньої ролі та охорони в екосистемах різних регіонів України. Виступав науковим керівником трьох аспірантів, які успішно захистили кандидатські дисертації.
- Головне завдання вашого наукового колективу?
- Передусім ми працюємо на Перемогу, зокрема на науковому фронті. А головне завдання – забезпечити відновлення біоресурсів України.
Для довідки
У ЗНУ за ініціативи науково-дослідної частини та проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука продовжують втілювати в життя проєкт, що розпочали до Дня науки. Він покликаний розповісти про талановитих учених нашого вишу та їхні найвагоміші досягнення.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu