
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». Пропонуємо до вашої уваги історію становлення правничої кар’єри випускниці юридичного факультету Катерини Чеченко (бакалаврат і магістратура за спеціальністю «Право», 2020 рік), аспірантки кафедри конституційного та адміністративного права юридичного факультету, адвокатки адвокатського об’єднання «Право Студія», яка розповіла про студентські та аспірантські роки у alma mater.
-Що саме надихнуло вас навчатися правничій професії та стати юристом?
-Стати юристкою я вирішила ще в 10 класі під час навчання в Запорізькій гімназії № 50 Запорізької міської ради, тож почала активно готуватися до ЗНО з профільних предметів для вступу саме на юридичний факультет. Насправді мене з дитинства приваблювала професія юриста, яка вимагає наявності важливих рис характеру. Це справедливість, розсудливість, стійкість, наполегливість, суворість, неупередженість та звісно ж - доброчесність (остання морально-етична якість висвітлюється мною й у дисертації, над якою я наразі працюю). Загалом професія юриста для мене була та залишається поважною та елітною.
-Чому свого часу ви обрали для вступу саме юридичний факультет ЗНУ?
-Оскільки з самого початку я вирішила поєднувати навчання з роботою, тому заздалегідь розглядала можливість навчання саме на заочній формі здобуття освіти. Мені пощастило, що влітку перед вступом до закладу вищої освіти я знайшла вакансію помічника приватного юрисконсульта. На щастя, мене прийняли на роботу незважаючи на те, що я ще навіть не стала студенткою. У прямому сенсі розпочала професію юриста із підписання поштових конвертів і подання процесуальних документів до канцелярій відповідних державних органів, установ, організацій. Зважаючи на це, вибір місця навчання був обдуманим та очевидним. Я хотіла жити та навчатися тільки в рідному місті Запоріжжі. На той час я вже знайшла роботу, тому обрала найкращий юридичний факультет нашого регіону - у Запорізькому національному університеті. За рік до вступу я завітала на день відкритих дверей до юридичного факультету ЗНУ, тож надалі жодних сумнівів не виникало, адже моя перша керівниця Анна Гуліна теж є його випускницею. Ось так саме й розпочався мій шлях до освоєння правничої професії.
-Як складалися ваші стосунки з викладачами та однокурсниками під час навчання?
-За перші роки навчання в університеті я познайомилася зі своїми однокурсниками - майбутніми колегами та друзями, з якими ми успішно опановували різні фахові навчальні дисципліни. Викладачі стали для нас взірцем. Нам хотілося аналогічно вміло розбиратися у всіх галузях права, нормах матеріального та процесуального права, окремих специфічних тонкощах з якими юрист стикається майже у кожному практичному кейсі. Викладачі давали нам досить заплутані задачі, розв’язанням яких ми займалися спільними зусиллями, «ломаючи» голову над вірними відповідями. То був напрочуд тяжкий час, але наразі такі навички допомагають у практичній роботі.
-Поділиться найяскравішим спогадам із студентських років.
-Улітку 2015 року до мене надійшла надзвичайно цікава пропозиція - обійняти посаду секретарки-друкарки деканату юридичного факультету ЗНУ, яку я з великою радістю прийняла, навіть не здогадуючись, яке захоплююче майбутнє чекає на мене попереду. За час поєднання навчання на заочній формі з роботою на факультеті, я поринула в освітній процес, роботу зі студентами, професорсько-викладацьким складом факультету, який надалі відкрив мені двері в юридичну науку. Завдяки підтримці своєї наукової керівниці – декана юридичного факультету, докторки наук, професорки Тетяни Коломоєць, її професійному підходу до формування в студентів сталевого стрижня юриста, я спробувала себе в науковій діяльності, брала участь у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт зі спеціальності «Теорія та історія держави і права. Історія політичних і правових учень. Філософія права», де двічі отримала диплом переможця ІІ ступеня. Після таких перемог мій інтерес до науки поступово збільшувався.
-Катерино, розкажіть, як розпочалася ваша кар’єра після навчання?
-Одразу варто зазначити, що це тривалий шлях. Після завершення навчання на юридичному факультеті ЗНУ, отримання диплому бакалавра права (з відзнакою) та магістра права (з відзнакою), я вирішила розпочати практичну правничу діяльність, працевлаштувавшись до Запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Обіймала посаду головної спеціалістки відділу правопросвітництва та надання безплатної правової допомоги, головної юристки відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з її надавачами - адвокатами. Саме ця посада «познайомила» мені із різними напрямками практичної юридичної діяльності загалом, галузями права, особливостями функціонування адвокатської діяльності та судоустрою, взаємодії із клієнтами. Та я планувала продовжувати наукову діяльність, яка, на мою думку, має ґрунтуватися й на практичному досвіді. Восени 2020 року я розпочала навчання в аспірантурі ЗНУ, обравши кафедру адміністративного та господарського права (згодом її реорганізували в кафедру конституційного та адміністративного права) юридичного факультету. Знову почала підготовку тез доповідей для науково-практичних конференцій, семінарів, засідань круглих столів тощо, а також написання фахових науковий статей та дисертаційної роботи. Поступове опанування практичних навичок і правничих компетенцій в системі безоплатної правової допомоги дозволило мені піднятися кар’єрними сходинками професії юриста. Спочатку я стала помічницею адвоката Віталія Валько в адвокатському об’єднанні «Право Студія», де поринула в адвокатські будні, які перетікають з однієї справи до іншої, різних категорій справ і відповідно форм судочинства. На цьому жага до нових звершень перетворилася в тривалий процес теоретичної та практичної підготовки до складання кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю. У грудні 2022 року під час постійних термінових дедлайнів встигла навіть взяти участь в обласному конкурсі для обдарованої молоді в галузі науки, який проводився Запорізькою обласною державною адміністрацією, написавши наукову роботу під керівництвом Тетяни Коломоєць та отримавши диплом переможця в номінації юридичні науки, категорія молоді вчені. Уже наприкінці квітня 2023 року я отримала свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю – стала адвокаткою учасницею-партнеркою адвокатського об’єднання «Право Студія».
-На Вашу думку, на сьогодні ви досягли тих цілей, які ставили перед собою?
-Наразі я поєдную практичну адвокатську діяльність, є координаторкою юридичної клініки ЗНУ від здобувачів ОНП "081 Право", молодшою науковою співробітницею науково-тематичної групи з актуальних проблем суспільно-гуманітарних наук НДЧ ЗНУ, працюю над дисертаційною роботою. Надалі багато цікавих звершень – захист дисертації, адвокатські справи, опанування нових знань, отримання великого досвіду, завдяки якому буде можливість просуватися вверх кар’єрними сходинками. Професійних планів чимало.
-Які поради щодо професійного становлення ви могли б сформулювати для майбутніх юристів, студентів юридичного факультету?
-Найголовніше – бути наполегливими. Досі пам’ятаю фразу нашого декана Тетяни Коломоєць, яка ще на 2 курсі мого навчання сказала нам студентам неперевершену фразу: «Скромність прикрашає людину, але й робить її ніким». Юридична професія вимагає багато чого. Іноді буває надзвичайно складною. Дійсно, труднощі загартовують. Бути юристом не легко, але ваша професійна допомога може бути потрібною та корисною для інших людей, які мають юридичні труднощі. Пам’ятайте, що у будь-який час ви можете звернутися за порадою та підтримкою до своїх викладачів, які поділяться досвідом і нададуть слушну пораду. Двері юридичного факультету ЗНУ для Вас завжди відкриті! Наприклад, я завжди згадую такі вислови із студентських лекцій латинської мови: «Per aspera ad astra», що в перекладі означає «Крізь тяготи до зірок» та «Dura Lex, sed Lex» - «Закон суворий, але це Закон». Вірте в себе та перемогу! Отримуйте задоволення від себе, життя та своєї користі для оточуючих!
Матеріал надано юридичним факультетом
Для довідки
У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками/випускницями факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями/фахівчинями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту: znu.pressa@gmail.com
Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком: https://bit.ly/2HixRA8
Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/