
МОН України щороку оголошує конкурсний відбір науково-технічних (експериментальних) розробок на державне замовлення. У конкурсі беруть участь проєкти з пріоритетних напрямів розвитку науки та техніки, учасниками є всі заклади вищої освіти та науково-дослідні інститути України. Роботи-переможці виконують коштом державного бюджету впродовж двох років. Кафедра металургійного обладнання ІННІ ім. Ю.М.Потебні ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) двічі поспіль вигравала подібні конкурси. Обидві роботи виконувались у межах єдиної тематики. Науковим керівником проєктів і всього наукового напрямку був завідувач кафедри металургійного обладнання професор, доктор наук Йосип Огінський.
Перший проєкт кафедри металургійного обладнання Інженерного інституту ЗНУ посів 3 місце серед усіх навчальних і наукових закладів України, які були учасниками конкурсу. Позаду залишилися проєкти відомих своїм науковим потенціалом колективів Києва, Харкова, Дніпра. Перша розробка мала назву «Дослідження суміщених процесів розливання-кристалізації і обробки металів тиском для виготовлення суцільних і порожнистих заготовок подвійного призначення». Інформація про цей період наведена за лінком:
Другий проєкт науковців кафедри металургійного обладнання посів перше місце у своєму науковому напрямку. Проєкт має назву «Розроблення установки для валкової розливки-прокатки порожнистих та суцільних заготовок». Обидва належать до єдиної тематики, яка присвячена створенню обладнання та процесів для валкової розливки-прокатки. Інтерес до цієї теми у світі дуже великий, особливо в Китаї, науковий керівник, професор Йосип Огінський мав нагоду в цьому переконатися, працюючи в Китаї на запрошення Вуханьського університету науки та технологій. Ситуація у світовій практиці розвитку металургії стала однією із передумов для виникнення зазначеної тематики на кафедрі металургійного обладнання ЗНУ. Ще однією передумовою стало те, що науковий керівник, професор Йосип Огінський тривалий час (понад 10 років) співпрацював у цьому напрямі з двома університетами Німеччини – Ганноверським та Падерборнським. Саме тоді виконали розробки на рівні винаходів у напрямку розвитку тематики валкової розливки-прокатки, зокрема, отримання біметалів і смуг змінної товщини. Розробка кафедри металургійного обладнання була визнана винаходом. Також визнано винаходами й інші супутні розробки з видачею відповідних охоронних документів – патентів України на винаходи.
Обсяг і зміст робіт другого проєкту були дуже складними та багатофакторними, терміни виконання обмеженими. Роботи другого проєкту виконувались у винятково важких умовах війни. Незважаючи на воєнні обставини, на кафедрі виконали весь обсяг роботи, завершили її гідно, вчасно та з необхідним результатом.
У розробках і дослідженнях брали участь усі співробітники кафедри, а також студенти переважно старших курсів, виконувались магістерські роботи. Вчені розробили й експериментально підтвердили передумови для створення нового напрямку в металургії - в частині отримання заготовок для прокатного виробництва та машинобудування. Заготовки відповідають більш високим техніко-економічним показникам їхнього виробництва. Виконані на кафедрі роботи є початковим етапом створення основ нового напряму в металургії. У подальших роботах на основі та з використанням створеної експериментальної установки потрібно виконати технологічні дослідження, фізичне та комп'ютерне моделювання. Сучасні науково-технічні можливості дозволяють скоротити тривалість окремих етапів, але загалом концепція підходів, призначення та зміст етапів є обґрунтованими, виправданими та необхідними. Зазначені підходи в частині утворення етапів є концептуально відпрацьованими у світовій практиці створення нових металургійних процесів (і, відповідно, нових видів обладнання) та розвитку металургії загалом.
Матеріал надано науково-дослідною частиною
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu