Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Шляхи поліпшення якості підготовки майбутніх хіміків шукали на біофаці

Шляхи поліпшення якості підготовки майбутніх хіміків шукали на біофаці

Шляхи поліпшення якості підготовки майбутніх хіміків шукали на біофаці
16.06.2023 15:04 Все Головні новини Факультети Біологічний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет біологічний факультет кафедра хімії стейкхолдери

Чотирнадцятого червня відбулася онлайн-зустріч, котру ініціювали гаранти освітніх програм зі спеціальності «Хімія» освітнього рівня магістра ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) професор Олександр Бражко та освітнього рівня бакалавра доцентка Марина Корнет. Захід присвятили пошуку шляхів, які б дали змогу поліпшити якість підготовки спеціалістів за вказаними програмами.

Гаранти розповіли про зміст і особливості освітніх програм, представили їхні сильні сторони. Після чого перейшли до обговорення пропозицій та дискусії, в якій активна роль належала представникам роботодавців, викладачам кафедри та студентам старших курсів. Суттєві пропозиції надали головний судовий експерт Марко Бохановський та експертка сектора дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів Запорізького НДЕКЦ МВС Аліса Лагрон. У їхньому відділі працює чимало випускників-хіміків ЗНУ. Розглядалися пропозиції покращення такої навички, як публічні виступи, оскільки хіміки також періодично беруть участь у судових засіданнях, де мають чітко донести потрібну інформацію. Запропонували й додати до дисципліни «Стандартизація та сертифікація продукції» теми «Валідація аналітичних методів згідно ISO/IEC 170:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій»» та «Концепція невизначеності вимірювань. Визначення невизначеності окремого вимірювання. Визначення сумарної невизначеності дослідження».

У межах дисциплін «Фізичні методи дослідження» та «Сучасні методи досліджень у хімії» вирішили додати теми та матеріали, що дозволять ефективно розробляти аналітичний метод, який включає послідовність окремих досліджень; розробляти метод газової хроматографії, підбір режиму поділу потоку, вибір оптимальної температури інжектора, вибір оптимальної швидкості потоку газоносія, підбір хроматографічної колонки та температурної програми термостату колонки, налаштування детектора). Фінальною пропозицією було додавання до дисципліни «Токсикологічна хімія» теми «Огляд речовин згідно з постановою КМУ №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».

Кандидат наук, начальник хімічної лабораторії ТОВ «БАРА» (виробництво побутової хімії) Юрій Седаш зазначив, що серед проблем, з якими стикаються випускники-хіміки на початку кар’єри, він би виділив такі: нестача практики та ресурсів, що потребує постійної адаптації методів до наявних ресурсів; незнання законодавчих (нормативних) засад діяльності виробництва; організації охорони праці. Також він зазначив, що ці проблемі успішно вирішуються в ЗНУ рядом виробничих практик, екскурсій та лекцій провідних фахівців підприємств різних галузей. Юрій Седаш погодився з думкою колег щодо важливості грамотного використання невизначеностей у професійній діяльності. Ці знання студенти набувають у курсі аналітичної хімії. Теоретичне уявлення про обґрунтування визначення похибок вимірювань отримують у курсі статистичних і хемометричних методів у хімії. Він запропонував розглянути можливість викладання курсу «Статистичні та хемометричні методи аналізу» після або паралельно з аналітичної хімією та фізичними методами дослідження речовин. Серед іншого, доповідач запропонував для покращення співпраці університету з роботодавцями на інформаційних ресурсах факультету зробити розділ, де роботодавці могли б розміщувати вакансії, а студенти – резюме. Крім того, доречно організувати форум, де випускники могли б консультуватись один з одним, із викладачами та іншими фахівцями. До речі, сторінку кафедри хімії у фейсбуці можна знайти за лінком: https://www.facebook.com/departmentofchemistry2021.

Кандидатка наук, завідувачка біохімічної лабораторії ТОВ "ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР"МЕДЛАЙФ-БІО" Інга Добродуб відзначила високий рівень підготовки випускників-хіміків, з якими їй доводилося працювати. Вона також порекомендувала звернути увагу на такі питання, як верифікація та валідація методів лабораторних досліджень, оцінка невизначеності вимірювань і розрахунок стандартного (середнє квадратичного) відхилення, методологія проведення контролю якості, концепція Six Sigma. До обговорення також долучилися студенти-магістри Сергій Олейников та Олексій Єгоров, які зазначили що найгостріше вони відчувають нестачу практичних занять у лабораторії, що останні декілька років викликані об’єктивними причинами – епідемією короновірусу та воєнним станом. Наприкінці зустрічі гаранти освітніх програм спеціальності «Хімія» та викладачі кафедри хімії подякували за активну, фахову дискусію, що сприяє ефективній модернізації програм.

Для довідки

Обидві освітні програми мають однойменну назву «Хімія». Вони направлені на формування компетентностей класичних хіміків, що дозволяє не звужувати потенційних місць працевлаштування для випускників. Обидві програми забезпечують реалізацію стандартів вищої освіти за спеціальністю «Хімія», а також мають додаткові компоненти, що дозволяють враховувати регіональний контекст, формують унікальність програм і підвищують шанси на успішне працевлаштування за спеціальністю. 

Матеріал надано біологічним факультетом

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини