Виклики та перспективи українського медіапростору серйозні й реальні: це визнали учасники міжнародної конференції на журфаці

Двадцятого жовтня на факультеті журналістики Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) провели засідання круглого столу «Європейські цінності в українському медіапросторі: виклики та перспективи». Воно відбулося в межах Міжнародної науково-практичної конференції «Європейські цінності і медійні стандарти: контекст російсько-української війни». Сам захід став завершальним акордом проєкту Erasmus+ JMM EU-Indy «Європейські медійні стандарти і цінності незалежної журналістики в еру постправди», напрям Жана Моне. Впродовж останніх трьох років його реалізовували на факультеті журналістики.
Круглий стіл
Модерувала захід координаторка проєкту Erasmus+ JMM EU-Indy, доцентка факультету журналістики ЗНУ, співробітниця Центру досліджень Європи і Євразії Мічиганського університету (США) Катерина Сіріньок-Долгарьова. Вона також брала участь у підготовці аналітичного дослідження стану запорізького медіапростору та прогнозів його розвитку. З його результатами усіх учасників засідання курглого столу, а їх було понад 90, ознайомили дослідники проєкту, науковці та викладачі факультету журналістики.
Так, Наталія Виговська, характеризуючи минуле та теперішнє запорізького медіаполя, звернула особливу увагу на пандемію коронавірусу та повномасштабне вторгнення російського агресора в Україну як чинники, що потужно вплинули на специфіку організації роботи регіональних ЗМІ, на зростання труднощів у їхній комунікації з місцевою владою, на неможливість функціонувати багатьом медіа в умовах тимчасової комунікації більшої частини Запорізької області.
Павло Мірошниченко представив результати експертного опитування, проведеного в межах аналітичного дослідження стану запорізького медіапростору. Він відзначив високий рівень дотримання професійних журналістських стандартів у діяльності регіональних ЗМІ. Всі учасники опитування продемонстрували свідоме ставлення до прозорої, правдивої і відповідальної роботи власних медіа заради належного інформування аудиторії, формування зрілої громадської думки.
Юлія Любченко поділилася рекомендаціями авторів аналітичного дослідження запорізьким ЗМІ. З-поміж них особлива увага стосувалася прозорості медіа, яка має стати максимальною, неприпустимості джинси, адже вона вводить в оману аудиторію, більшого дотримання гендерного балансу, чутливішого ставлення до конфліктно-вразливих груп і тем. Також основою журналістської діяльності мають бути матеріали, які транслюють основні європейські цінності. Йдеться насамперед про повагу до людського життя, прав людини, її особистої свободи, демократії, верховенства права.
Дискусії
Президент Української асоціації медіабізнесу, член Комісії з журналістської етики (м. Київ) Олексій Погорелов розповів про ініціативи з підтримки медійних проєктів в Україні, а також про реальні проблеми та потреби редакцій локальних ЗМІ в контексті великої війни. Журналістка, голова ГО “Радіо на дотик” (м. Запоріжжя) Ольга Вакало поділилася з присутніми історіями зі щоденної роботи цього медіапроєкту, досвідом його співпраці з громадськими організаціями регіону й України, факультетом журналістики ЗНУ. Виконавча директорка ГО “Український інститут медіа та комунікації”, членкиня Комісії з журналістської етики (м. Київ) Діана Дуцик відзначила суттєві позитивні зміни в дотриманні професійних журналістських стандартів і етичних норм як на всеукраїнському, так і регіональному рівні.
Пресофіцерка 47 ОМБр Збройних сил України, колишня студентка факультету журналістики ЗНУ Анастасія Блищик розповіла про непрості взаємини з журналістами-фіксерами та відзначила, що українські журналісти ліпше за закордонних колег розуміють, яку інформацію з передової не можна оприлюднювати. Фотокореспондент порталу “Акцент” (м. Запоріжжя), випускник факультету журналістики ЗНУ Ігор Гур’єв поділився історіями роботи фотокора в умовах війни, поскаржившись на випадки порушення професійних стандартів і етики з боку блогерів, дописувачів соцмереж, що часто піддають небезпеці життя мешканців «сірої зони». Журналістка порталу “061” (м. Запоріжжя), випускниця журфаку ЗНУ Ельміра Шагабудтдинова розповіла про долання труднощів у комунікації з представниками місцевого політикуму, в доступі до офіційної інформації, вкрай потрібної для аудиторії міста за кілька десятків кілометрів від лінії фронту.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu