Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Конференція «Політика пам'яті: європейський досвід для примирення в Україні» зібрала понад 100 науковців

Конференція «Політика пам'яті: європейський досвід для примирення в Україні» зібрала понад 100 науковців

Конференція «Політика пам'яті: європейський досвід для примирення в Україні» зібрала понад 100 науковців
20.11.2023 12:08 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультети історичний факультет проєктна діяльність Еразмус+ міжнародна діяльність конференція політика пам’яті

17-18 листопада в Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулась міжнародна конференція «Політика пам'яті: досвід Європи для України». В онлайн-заході взяли участь понад 100 учасників із різних регіонів України, а також – із Польщі, Німеччини, Австрії, серед них: історики, політологи, журналісти, музейники, вчителі закладів загальної середньої освіти, студенти.

Питання історичної пам'яті сьогодні – не лише предмет академічного інтересу. Із перспективи прифронтового Запоріжжя добре відомо, з яким поспіхом на тимчасово окупованих територіях ворог прагне знищити українські підручники, українські символи і назви, насаджуючи ерзаци радянського гатунку. У вступних виступах про це говорили ректор Запорізького національного університету Микола Фролов і директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Владислав Мороко.
Конференція стала заключним етапом реалізації в університеті програми «Еразмус+» Модуля Жана Моне «Політика пам'яті: європейський досвід для примирення в Україні». Керівниця National Erasmus+ Office in Ukraine & HERE team Світлана Шитікова відзначила зусилля команди ЗНУ, яка, попри умови війни, досягла суттєвих результатів проєкту. Проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов і проректорка з науково-педагогічної роботи, міжнародної та проєктної діяльності, координаторка проєкту Олена Тупахіна модерували надзвичайно цікаву дискусію, яка розгорнулась під час пленарного засідання конференції.
Науковий співробітник Університету Білефельд (Німеччина) Ярослав Журавльов присвятив виступ місцям Голокосту в столицях: йшлося про Бабин Яр, Паняряй та Румбула у політиках пам’яті України, Литви та Латвії. Про війни пам’ятників як елемент «війни пам’яті» між Україною та Республікою Польща міркувала професорка кафедри історії України Волинського національного університету імені Лесі Українки Оксана Каліщук. Старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні Роман Кабачій дискутував про Волинську трагедію в історичній пам’яті поляків. Предметом виступу старшого наукового співробітника Національного музею Голодомору-геноциду Романа Молдавського стали питання Голодомору 1932-1933 років у контексті політики пам’яті в Україні. Порівнянню європейського та українського досвіду у розсекреченні архівів комуністичних спецслужб присвятили доповідь наукового співробітника Запорізького національного університету Едуарда Андрющенка. Про особливості формату крафтових музеїв та відтворення історичної пам’яті в їх експозиціях розповів керівник крафтових музеїв Запоріжжя Михайло Мордовськой. Значний інтерес учасників конференції викликала доповідь про історичні трагедії та конфліктно-чутливі теми у навчальних програмах та шкільних підручниках з історії, яку підготувала завідувачка кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Ольга Сирцова.
18 листопада в межах конференції відбулася низка тренінгів: «Планування й проведення занять-екскурсій місцями історичних трагедій та пам'яті» (тренер – Ярослав Журавльов), «Комунікація травматичного історичного досвіду у публічних просторах» (тренер – Сергій Білівненко) й «Історична травма у мистецтві: межі занурення, практики рефлексії» (тренерка – Олена Тупахіна). У цих заходах взяли участь викладачі історії, літератури, культурології закладів загальної середньої та вищої освіти, музейні співробітники. А також – менеджери культури, керівники та співробітники департаментів культури та інформаційної політики, журналісти, представники НГО. Вони відзначили корисність й інформаційну насиченість тренінгів й подякували організаторам.
Своєю чергою, команда міжнародного проєкту «Еразмус+» модуля Жана Моне – Олена Тупахіна, Юрій Каганов, Іва Павленко, Ольга Маслюк, Катерина Сіріньок-Долгарьова – висловила подяку всім учасникам конференції за цікаві доповіді, важливі сенси, прагнення популяризувати власні наукові дослідження. Також подяки звучали для студентів та аспірантів ЗНУ, експертів, науковців, завдяки яким утілювався в життя цей трирічний проєкт.
У підсумку підготували policy paper щодо вдосконалення політики пам'яті в Україні з огляду на європейський досвід та навчальний посібник «Європейська політика пам'яті». Ці матеріали, презентації учасників і відеозапис конференції невдовзі оприлюднять на сайті проєкту.

За фейсбуком проректора з науково-педагогічної роботи ЗНУ Юрія Каганова

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини