
27-28 січня в межах культурної ініціативи «П’ятий Харків» відбулася низка лекційно-дискусійних заходів, об’єднаних темою «Чому і як ми говоримо про геноциди?», організованих Харківським літературним музеєм та Центром дослідження міжетнічних відносин Східної Європи. Із лекцією «Українська художня проза про Голокост: дискурс досвідів і травм» на заході виступила представниця Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) – кандидатка наук, доцентка, завідувачка кафедри української літератури Наталія Горбач.
Її розповідь про твори, які почали з’являтися вже з середини 1940-х років, покликана не лише підважити стереотип про «глухоту» вітчизняної літератури до теми Голокосту, але й доповнити уявлення про цю сторінку української історії, утвердити «голоси» жертв у ній, розширити уявлення про хронотоп Катастрофи на теренах України.
Продовженням розмови про те, як трагедії мільйонів тягнуть за собою зміни в літературному процесі, як і чому автори беруться за такі складні теми, що зумовлює успіх одних творів і лишає непоміченими інші, стала модерована Наталією Горбач зустріч із письменницею Софією Андрухович.
У фокусі дводенної програми були не лише дві трагедії, епіцентром яких стали українські землі у ХХ столітті, – Голокост і Голодомор, а й нинішня російсько-українська війна та інші злочини проти людяності. Учасниками ж заходів стали історики В’ячеслав Ліхачов, Дарія Маттінглі, Артем Харченко, філософиня Оксана Долгополова, директорка Музею Голодомору Леся Гасиджак, адвокат Віталій Титич, письменник Володимир Діброва та інші.
Дискусії упродовж заходу запропонували аудиторії вихід за звичні уявлення про те, що в публічному дискурсі називають геноцидом, не лише поставивши питання щодо певної інструменталізованості самого терміна, але й спрямувавши увагу на нищення культури – культурного фонду та митців, які працюють у цьому полі.
Наталія Горбач,
завідувачка кафедри української літератури
Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu