
1 березня відбувся знаковий для сучасної вітчизняної правничої освітянської спільноти захід – засідання третього віртуального круглого столу з обміну досвіду між викладачами та практиками Великої Британії і України, що працюють над розвитком юридичної освіти, на тему «Вирішення сучасних викликів в освіті: деколонізація та роль академічних спільнот». Серед його учасників були представники юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University).
Організаторами заходу стали Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, Програма USAID «Справедливість для всіх», а також Асоціація викладачів права Великої Британії. Проведення заходу переслідувало комплексну мету, а саме: продовження розвитку віртуального форуму для діалогу та обміну досвідом між британськими та українськими викладачами та практиками в галузі юридичної освіти; фаховий аналіз британських підходів до деколонізації освітніх програм правничих шкіл та академічних спільнот, а також рефлексія їх з огляду на українські підходи до деколонізації юридичної освіти, відповідні виклики, отримані уроки та подальші кроки, і, нарешті, пошук можливостей для подальшого обміну досвідом і співпраці між британськими та українськими викладачами та практиками задля підвищення якості юридичної освіти. Актуальність теми засідання круглого столу обумовила підвищену зацікавленість в участі в ньому представників майже всіх вітчизняних правничих шкіл. Разом зібралось майже 120 осіб.
Із привітальними словами до правників-освітян звернулися голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко, голова Асоціації викладачів права Великої Британії, членкиня робочої групи з розробки стандартів юридичної освіти 2022 року Агентства забезпечення якості освіти Великої Британії та старша викладачка Школи права Університету Шеффілда Емма Джонс і керівник Програми USAID «Справедливість для всіх» Девід Вон.
Для фахового обговорення запропонували декілька досить цікавих доповідей. Йдеться про виступ на тему: «Деколонізація освітніх програм правничих шкіл у Великій Британії», представлений членкинею робочої групи з розробки стандартів юридичної освіти 2022 року Агентства забезпечення якості освіти Великої Британії, доценткою Школи права Брістольського університету, авторкою відомого у правничій освітянській правничій спільноті видання «Decolonisation and Legal Knowledge: Reflection on Power and Possibility/Деколонізація та правові знання: роздуми про владу та можливість» (Bristol University Press, 2023 рік) Фолюк Адебісі та доценткою права ЄС Школи права Даремського університету Ірен Вічорек. Доповідачки детально зупинилися на позитивних тематичних освітніх практиках двох відомих британських правничих шкіл. Вони виокремили можливі варіанти запозичення такої практики юридичними факультетами закладів вищої освіти України, що й викликало жваву дискусію серед учасників.
Другу частину заходу, який модерував юридичний радник Програми USAID «Справедливість для всіх» Артем Шаіпов, присвятили презентації Асоціації викладачів права та академічні спільноти Великої Британії. Голова Асоціації викладачів права Великої Британії, членкиня робочої групи з розробки стандартів юридичної освіти 2022 року Агентства забезпечення якості освіти Великої Британії, старша викладачка Школи права Шеффілдського університету Емма Джонс у своєму виступі не тільки зупинилася на питання історії створення Асоціації, її меті та основним напрямках діяльності, вимогам для допуску. Вона також запропонувала конкретні напрямки співпраці з вітчизняними правничими школами, окреслила можливості для правників-освітян долучитися до участі у фахових заходах уже впродовж цього навчального року. У результаті вони зможуть підвищити кваліфікацію, вдосконалити компетентності та поглибити безпосереднє спілкування із іноземними колегами.
Правничу школу Запорізького національного університету під час заходу представляли декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць та викладачі Дар’я Євтушенко, Дмитро Єрмоленко. Це – науково-педагогічні працівники, які одночасно мають досвід експертної діяльності з акредитації освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, що слугувало додатковим поштовхом для їх фахового спілкування з іноземними колегами.
Юридичний факультет подякував іноземним партнерам за підтримку, допомогу та висловили сподівання на подальшу співпрацю.
Юридичний факультет ЗНУ
Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu