
На початку травня на економічному факультеті Запорізького національного університету ZNU, Zaporizhzhia National University) відбувся щорічний науково-методичний семінар «Економічна освіта в ЗНУ: освітній процес очима студентів економічного факультету». його мета – обговорення актуальних питань щодо організації освітнього процесу та якості викладання дисциплін на економічному факультеті з точки зору студентів та викладачів.
Модераторкою заходу стала голова науково-методичної ради економічного факультету, доцентка кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму Наталя Дугієнко. Вітаючи учасників, вона відзначила, що цей захід вже став традиційним на економічному факультеті. Спікерка наголосила на важливості та актуальності науково-методичного семінару, адже під час таких заходів здобувачі освіти висловлюють свої побажання щодо покращення якості освіти, а це – особливо доречне в умовах дистанційного навчання.
Науково-методичний семінар розпочався з привітального слова в.о декана економічного факультету, докторки наук, професорки Валентини Гельман. Вона запевнила, що викладачам, керівництву економічного факультету та університету дуже важлива думка студентів для розуміння того, які завдання перед собою ставлять здобувачі освіти, з якими труднощами зіштовхуються та які переваги онлайн-навчання. Представники адміністрації прагнуть дізнатися, що саме подобається здобувачами освіти в навчанні, що вони хотіли б змінити. Це – необхідна інформація для удосконалення й адаптації освітнього процесу в умовах війни, в такі складні часи, коли разом із питаннями якості також важливою є соціально-психологічна складова освітнього процесу.
У своєму виступі завідувачка кафедри фінансів, банківської справи та страхування, докторка наук, професорка Алла Череп зазначила, що онлайн-середовище пропонує безпрецедентні можливості для людей, які інакше мали б обмежений доступ до освіти. Такий варіант навчання створює нову парадигму для викладачів. Вона зупинилась на особливостях взаємодії студентів та викладачів у освітньому процесі та важливості зворотнього зв'язку для підвищення ефективності дистанційної форми освіти. Оскільки на економічному факультеті є значна кількість студентів, які знаходяться на окупованих територіях, вимушено виїхали за межі України, є студенти – і це гордість усієї країни та самого економічного факультету, – які поєднують навчання із захистом Батьківщини.
Захід об’єднав більше 90 учасників із науково-педагогічних працівників та здобувачів освіти. Основними напрямами обговорення були: переваги та недоліки дистанційного навчання на економічному факультеті ЗНУ, організація самостійної роботи студентів в умовах воєнного стану, переваги та недоліки використання системи електронного навчання Moodle на економічному факультеті, пропозиції студентів та викладачів щодо організації освітнього процесу на економічному факультеті в умовах дистанційного навчання.
Найбільш дискусійним стали питання щодо переваг і недоліків дистанційного навчання на економічному факультеті ЗНУ. У межах цього напрямку значну увагу привернула презентація результатів опитування здобувачів економічного факультету щодо шляхів підвищення ефективності дистанційного навчання в ЗНУ. Їх представила студентка 4 курсу ОП «Фінанси і кредит» Христина Золотова.
Важливість формування нових освітніх можливостей здобувачів через стимулювання наукової діяльності відзначила в своєму виступі студентка 4 курсу ОП «Міжнародна економіка» Ольга Руднік. Студентка магістратури ОП «Міжнародна економіка» Тетяна Кришталь розповіла про переваги та недоліки дистанційного навчання, порівнюючи свій власний досвід отримання вищої освіти в умовах офлайн та онлайн освіти. Особливості застосування GSUITE в дистанційній освіті для оптимізації робочого часу як викладачів, так і студентів представив першокурсник ОП «Економічна кібернетика» Іван Дубина.
Цікавими та дискусійними були доповіді магістра 1 курсу ОП «Економічна кібернетика» Богдана Долгого (тема «Про досвід участі у діловій грі «Конкурс проєктів автоматизації бізнес-процесів в економіці»), студентки 1 курсу ОП «Облік та оподаткування» Еліни Петрової (тема «Особливості організації самостійної роботи студентів в умовах воєнного стану»), студента 4 курсу ОП «Економічна кібернетика» Олександра Пшеничного (тема «Навчання методам представлення даних на ранніх курсах»), студентки 2 курсу ОП «Облік та оподаткування» Вікторії Щерби (тема «Поєднання теорії та практики: досвід спілкування з роботодавцями»), студента 3 курсу ОП «Маркетинг» Єгора Поварова (тема «Переваги дистанційного навчання на економічному факультеті ЗНУ»). А також – магістрів 1 курсу ОП «Управління персоналом» Данила Бражникова та Дмитра Шаравари (тема «Ролі студентів і науково-педагогічних працівників у дистанційній освіті»), студентки 4 курсу ОП «Управління персоналом» Аліни Питайло та магістерки 1 курсу ОП «Управління персоналом» Ольги Рехлицької (тема «Системний погляд на модель успіху он-лайн навчання у вищій школі»),
Голова науково-методичної ради економічного факультету Наталя Дугієнко відзначила актуальність обраних тем для доповідей, широке коло охоплених питань і високий рівень підготовки доповідачів до виступів. Вона подякувала присутнім за участь та плідну роботу, зазначила, що пропозиції та рекомендації здобувачів щодо організації освітнього процесу будуть враховані в подальшій роботі.
Анна Селіщева,
докторка наук, професорка кафедри міжнародної економіки,
природних ресурсів та економіки міжнародного туризму
Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu