
8 травня на факультеті соціології та управління Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University), за ініціативи кафедри філософії, публічного управління та соціальної роботи організували гостьову лекцію. Її спікеркою стала завідувачка кафедри суспільних дисциплін Запорізького державного медико-фармацевтичного університету, докторка наук, професорка Ірини Утюж. Тема її виступу: «Погляд на природу людини крізь призму психоаналітичного підходу: механізми подолання випробувань війною».
Із вітальним словом до учасників заходу звернувся завідувач кафедри філософії, публічного управління та соціальної роботи ЗНУ Тарас Бутченко. Він підкреслив важливість і значимість дослідження проблем сучасного суспільства в контексті міждисциплінарного підходу. Надзвичайно актуальною для українського соціуму, який перебуває в ситуації війни, є потреба збереження ментального здоров’я не лише як умови особистого благополуччя, але й як запоруки формування цілісного резильєнтного суспільного світогляду. Це ж, своєю чергою, визначатиме перспективи розвитку українського суспільства в поствоєнний період.
Розгляд проблеми людського буття під час війни у вимірі методології психоаналізу, що визначила тему лекції, викликав велику цікавість всіх, хто долучився до заходу. Ірина Утюж звернулася до аналізу людської природи в психоаналітичному підході. Проаналізувала роль конфліктної взаємодії, в тому числі війни, в функціонуванні і розвитку суспільства, звертаючись до робіт класиків психоаналізу, акцентувала увагу слухачів на концепті «танатос» і його місці в психоаналізі війни.
Увагу приділили ідеї «Вічного миру», як способу кенселінгу війни, виключення її з простору людської культури. Лекторка звернула увагу, що, незважаючи на те, що війна справляє негативний, а іноді руйнуючий вплив на життя кожної людини і суспільства загалом, існує феномен посттравматичного зростання, що являє собою досвід позитивних змін, що відбуваються з людиною після зіткнення з кризовими життєвими ситуаціями. У кінці лекції слухачі долучилися до дискусії щодо її проблематики.
У гостьовій лекції взяли участь магістранти спеціальності «Філософія», бакалаври спеціальності «Соціальна робота», викладачі кафедри. Проведення гостьових лекцій – важлива частина роботи зі стейкхолдерами в процесі підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Філософія».
Факультет соціології та управління
Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu