10 травня на факультеті журналістики Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) вперше відбувся захист групових проєктів у межах курсу «Європейська журналістика миру та рішень». Його викладають за програмою Еразмус+ модулю Жана Моне «Журналістика миру та рішень задля євроінтеграції України у воєнний та післявоєнний час». Для зустрічі викладачів (Віктора Костюка, Олени Усманової, Юлії Любченко, Наталії Виговської, Павла Мірошниченка та Катерини Сіріньок-Долгарьової) зі студентами та знайомства з їхніми роботами обрали гібридний формат, який дав змогу всім плідно подискутувати, обмінятися думками, рекомендаціями та живими емоціями.
За умовами курсу його слухачі мали змогу підготувати або власні дослідницькі проєкти на тему «Європейські цінності крізь призму журналістики миру і рішень». Матеріалами для дослідження можна було обрати публікації в українських онлайн-медіа; інформаційні та промокампанії; український радіо-та телевізійний продукт; медіакритичні й медіаекспертні ресурси (наприклад, сайти StopFake, Інституту масової інформації, «Детектор медіа» та ін.). Особливу ставку викладачі курсу зробили на таку форму підсумкової групової роботи, як створення власне медійних матеріалів, у яких студенти мали б застосувати принципи журналістики миру/ журналістики рішень за темами: війна і порушення прав людини; гендерна/соціальна рівність; толерантність; соціальна відповідальність; активне громадянство; волонтерство й активізм; боротьба з ксенофобією, дискримінацією щодо вразливих спільнот.
Група студентів (Євгенія Пазюк, Каріна Лакіза, Ростислав Балута, Вероніка Баля та Руслан Мась) презентувала власний телевізійний сюжет «Дискримінація ВПО». Протидію їй автори мінігрупового проєкту вважають «справою честі» кожного свідомого громадянина та журналіста, тому що війна ще триває, і немає гарантій, що будь-хто з нас не стане ВПО і не зіткнеться з дискримінацією та порушенням прав людини. В основі телевізійного матеріалу – реальні історії ВПО, їхній конкретний досвід, а також опитування людей про ставлення до проблеми, роль держави та журналістики в її розв’язанні та висвітленні.
Студентки Анжеліка Заставенко, Діана Кулинич, Вікторія Іванова, Вікторія Сірмоі й Анна Шумкова представили власний подкаст «Сестри по зброї». Дівчата обрали для розгляду злободенну тему – жінки на війні як військовослужбовиці. Авторки подкасту зазначили, що в ЗСУ нині 62 тисячі жінок. Абсолютна більшість із них стикається з дискримінацією та суспільним осудом. Саме тому студентки вирішили створити подкаст, спрямований на руйнування стереотипів та упереджень щодо жінок-військових. А сама ідея подкасту в них виникла, коли вони натрапили на коментарі в соцмережах під постами жінок, які захищають нашу країну. Чимало з цих коментарів були явно дискримінаційними.
Студенти Валерія Гетьман, Євгенія Богдан, Єлизавета Нечипуренко, Олександр Жданов-Чаус і Михайло Кемкін презентували власний подкаст «Права жінок. Фемінізм». Їх зацікавило насамперед те, як молодь, зокрема студентська спільнота, сприймає фемінізм, чи цінує ті права, які отримали жінки завдяки боротьбі різних феміністичних рухів і організацій, з якими дискримінаційними вчинками за гендерною чи статевою ознакою вони стикалися. Окремою важливою підтемою подкасту став пошук шляхів і способів запобігання дискримінації жінок.
Студентки Олександра Сакальська та Крістіна Кулагіна представили лонгрид «Волонтерство (без) перешкод: як волонтерський рух у Запоріжжі розвивається на третьому році війни», у роботі над яким узяли участь також Марія Гончаренко, Дарина Ланкіна й Анастасія Щеглова. У вельми професійному журналістському матеріалі авторки зосередили увагу на викликах, з якими стикаються запорізькі волонтерські організації й ініціативи. Офіційна реєстрація, близькість до лінії фронту, фінансові труднощі – все це, вважають студентки, постійно впливає на волонтерський рух. І незважаючи на ці чинники, волонтерство в Запоріжжі існує. Авторки вдалися до дуже вдалої спроби дослідити феномен запорізького волонтерства під час широкомасштабної війни. Також на основі інтерв’ю з керівниками місцевих волонтерських організацій намагалися пояснити причини та наслідки головного виклику перед волонтерами нині – зменшення активності та зацікавленості громадян.
Викладачі відзначили, що всі представлені на захист проєкти цілком можна перетворити на серію подкастів, телесюжетів та інших журналістських форматів, адже їхня проблематика по суті невичерпна, а безліч аспектів потребує уточнень, належного вивчення, глибшого розгляду. Тож, студенти мають змогу розвинути власні ідеї у творчих проєктах і винести їх на захист наприкінці навчання на бакалавраті. Також викладацька спільнота щиро поділилася позитивними враженнями від побаченого й почутого, не забувши про зважені та змістовні професійні поради й рекомендації, завдяки яким студенти зможуть удосконалити власні проєкти.
Для довідки. Курс «Європейська журналістика миру та рішень» реалізується за програмою Еразмус+ модулю Жана Моне «Журналістика миру та рішень задля євроінтеграції України у воєнний та післявоєнний час» із 2023 до 2026 року. Його мета: узгодити журналістські практики в Україні з європейськими демократичними цінностями свободи слова, різноманітності, плюралізму, поширити унікальний український досвід репортажів про війну для розвитку журналістики миру та рішень у Європі; підготувати висококваліфікованих і свідомих журналістів, які б висвітлювали повоєнні гуманітарні і соціальні проблеми України, ґрунтуючись на підходах пошуку рішень і миротворчості; надавати журналістам практичні знання і компетентності, актуальні для входження в інформаційний та медійний простір ЄС.
Стежте за подіями вишу також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu