Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ науковці обговорили «Відновлення сільських територій в умовах повоєнного відродження»

У ЗНУ науковці обговорили «Відновлення сільських територій в умовах повоєнного відродження»

У ЗНУ науковці обговорили «Відновлення сільських територій в умовах повоєнного відродження»
22.05.2024 09:10 Все Головні новини Факультети Економічний ZNU Zaporizhzhia National University Запорізький національний університет Erasmus Програми імені Жана Моне проєкт Євроінтеграція сталий розвиток сільських територій України запорука забезпечення продовольчої безпеки умови повоєнного відновлення

21 травня в Запорізькому національному університеті в межах проєкту ЄС Еразмус+ напряму ім. Жана Моне 101127828 - NEWAGRO - ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH організували засідання круглого столу «Відновлення сільських територій в умовах повоєнного відродження».

 

До обговорення актуальних проблем, важливості стратегічного планування відновлення сільських територій та забезпечення сталого розвитку сільськогосподарського виробництва долучилося близько 100 учасників. Серед них – представники наукової спільноти запорізьких навчальних закладів і вишів інших міст України, державних органів і місцевих громад, міжнародних організацій і громадських організацій, студентства та школярів.

Розпочала засідання круглого столу модераторка заходу, докторка наук, професорка кафедри фінансів, банківської справи та страхування, координаторка проєкту NEWAGRO Світлана Кушнір. Вона звернула увагу на символічність дати 21 травня. Це – Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку, направленого на інформування громадськості про цінність і важливість розмаїття культур і націй, сприяння за допомогою освіти та засобів масової інформації усвідомленню позитивної ролі культурної різноманітності. Також спікерка підкреслила важливість стратегічного планування заходів по відновленню України. Із вітальним словом до присутніх звернувся перший проректор ЗНУ, доктор наук, професор Олександр Бондар. Він наголосив на дуже актуальній тематиці відродження сільських територій, яку необхідно розвивати спираючись як на історичний досвід, так і сучасні та майбутні наукові розробки та винаходи. Заступник директора департаменту – начальник управління розвитку рослинництва та сільської місцевості Департаменту агропромислового розвитку ЗОВА Олександр Ясинецький розповів про складні сьогоднішні умови функціонування галузі сільського господарства області. При цьому ще у 2021 році вона посіла перше місце за посівами пшениці в Україні, отримала рекордні врожаї за останнє сторіччя.

Щиру зацікавленість темами засідання круглого столу висловив проєктний менеджер Національного «Еразмус+» офісу в Україні Петро Крайнік. Спікер зазначив, що одна з місій заходу – соціальний складник щодо налагодження комунікацій між бізнесом, наукою і владою для досягнення найефективніших результатів. Цікаву доповідь представила докторка наук, старша наукова співробітниця відділу організації наукових досліджень та інноваційного розвитку ННЦ «Інститут аграрної економіки» Галина Студінська. Вона акцентувала увагу на важливості розробки та популяризації бренду України. Найкращі практики аграрного бізнесу в різних куточках України висвітлив кандидат наук, доцент кафедри цивільного права ЗНУ Ярослав Сидоров. Завідувачка кафедри права та публічного управління Запорізького інституту економіки та інформаційних технологій, кандидатка наук, регіональна координаторка Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Ганна Гулевська підкреслила, що в результаті війни посилилися обмеження економічних і соціальних прав і нерівності, розрив між агрохолдингами і малими формами бізнесу. Вона також відзначила важливість формування національного плану правового урегулювання та стимулювання до дотримання прав людини.

Питання цінності води як одного з ресурсів України розглянув проректор з навчально-виробничої роботи та матеріально-технічного забезпечення ЗНУ, доктор наук, професор Сергій Кушнір. Він підкреслив першочерговість вирішення проблеми забезпеченості водою. Зокрема, показав наслідки Каховської трагедії, зокрема йшлося про наявні проблеми Запорізької області, 90% якої наразі не має вільного доступу до питної води, наслідки споживання неякісної води. Результати свого дослідження воєнно-техногенного забруднення ґрунтового покриву в умовах російської агресії 2022-2023 років на прикладі о. Хортиця під керівництвом вчительки-методистки Ірини Буравської презентувала учениця 10 класу Запорізького «Козацького ліцею» Орина Гуржій. Екологічну тему продовжили магістри біологічного факультету ЗНУ Софія Титова, Єгор Джоголя та Климентій Воронов. Вони запропонували впровадити екоінновації в освітніх програмах університету. Суттєвим досвідом роботи над створенням і впровадженням моделей та інформаційних систем для забезпечення сталого розвитку сільських територій та бізнесу в Запорізькій області поділився старший викладач кафедри економічної кібернетики ЗНУ, кандидат наук Олег Баштанник. Доповідь студента економічного факультету ЗНУ, слухача курсу NEWAGRO, представника БФ «Усмішка ЮА» Євгенія Горового підтвердила важливість соціальної підтримки частини населення України, яке найбільше зазнало втрат і змушене переселитися з окупованих регіонів чи зони бойових дій. Модераторка Світлана Кушнір зазначила, що більшу частину вразливої категорії населення становлять люди похилого віку, а також жінки та діти. Україна вже має історичний повоєнний досвід відновлення економіки працею жінок. Тому наразі важливим постає також питання, яке порушили студентки економічного факультету Анастасія Колісник і Марія Яреміна, – щодо впливу гендерної нерівності на агропромисловий комплекс України та шляхи його подолання у повоєнний період.

Із несподіваного боку до питання відродження територій України підійшли представники філологічного факультету на чолі з деканом докторкою наук, професоркою, координаторкою проєкту Erasmus+ EuroTolerCulture «Європейський досвід формування культури толерантності в українській перспективі: освіта, медіа, мистецтво» Іриною Бондаренко. Доцентка кафедри української літератури філологічного факультету, кандидатка наук Юлія Курилова висвітлила питання екокатастроф в літературних проєкціях. Йшлося про параметри впливу та стратегії формування інноваційного мислення у повоєнному відродженні України, що підкреслює важливість погляду на проблеми під різними кутами та спеціалістами різних, здається абсолютно недотичних, напрямків. Важливість посилення уваги до галузі тваринництва паралельно з рослинництвом розглянула в своїй доповіді студентка економічного факультету Наталія Проноза, продемонструвавши динаміку поголів’я тварин та виробництва  молочної продукції в Україні. Свої думки щодо необхідності синергії та об’єднання спільних зусиль, а також туризму як виявлення нових можливостей диверсифікації економіки висловили професор кафедри туризму та готельно-ресторанної справи, докторка наук, професорка Лариса Безкоровайна. Доцентка кафедри рослинництва, селекції та насінництва ЗВО «Подільський державний університет», кандидатка наук Людмила Вільчинська наголосила, що освіта має бути компасом для розвитку молоді, оскільки саме молодь – прогресивне майбутнє України.

Підбиваючи підсумки роботи, перший проректор ЗНУ, доктор наук, професор, учасник проєкту NEWAGRO Олександр Бондар висловив від імені організаторів заходу подяку усім присутнім за цікаві актуальні доповіді. Крім того, він звернув увагу на важливість тем, підняті саме представниками студентства та школярами, а також загалом актуальність синергії різних поколінь, фахівців, галузей, наукових проєктів, для вирішення проблем, пов’язаних із відновленням України. На завершення засідання модераторка Світлана Кушнір нагадала, що українців здавна порівнювали з бджолами-трудівницями, та запропонувала закінчити огляд заходу словами з вірша Ірини Зіньковської, які продекламував Ярослав Сидоров:

«Гуде вулик…Вирує життя,

пригріло сонце і пахне вощина.

Без бджіл не буде майбуття,

врожаю, хліба.. Божая дитина».

 

Для довідки

Із 1 жовтня 2023 року Запорізький національний університет виграв грант «Erasmus+» за напрямком Програми ім. Жана Моне – проєкт «Євроінтеграція та сталий розвиток сільських територій  України як запорука забезпечення продовольчої безпеки в умовах повоєнного відновлення» (101127828 — NEWAGRO — ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH). Команда проєкту: координаторка, докторка наук, професорка Світлана Кушнір, доктор наук, професор Олександр Бондар, доктор наук, доцент Дмитро Федчишин, кандидатка наук, доцентка Тетяна Батракова, кандидатка наук доцентка Наталя Венгерська, кандидат наук, доцент Дмитро Луц.

Світлана Кушнір, докторка наук, професорка кафедри фінансів, банківської справи та страхування, координаторка проєкту NEWAGRO

Детальна інформацію про проєкт – на його сайті та в соцмережах:

Cайт: https://newagro.znu.edu.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/newagro.znu

https://www.facebook.com/profile.php?id=61552484466980

Instagram: https://www.instagram.com/newagro.znu/

YouTube: https://youtu.be/wrqaXklx5gA?si=MAxJ95FNcnoToR5I

 

Стежте за подіями вишу також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

 

Схожі новини