Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Як регіональні медійники розвивають журналістику миру та рішень, обговорили у ЗНУ

5 червня, до Дня журналіста, на факультеті журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулося засідання круглого столу «Журналістка миру/рішень vs журналістика війни: регіональні медійні погляди та практики».

Учасниками заходу стали колишні студенти журфаку, його стейкхолдери - представники регіональних інформаційних ресурсів, незалежних журналістських ініціатив і мікромедіа. А саме – голова ГО «Радіо «На дотик»» Ольга Вакало, головний редактор «Відбудова. Запоріжжя» Максим Савченко, співзасновник ресурсу «ЯКТИТАМ» Костянтин Андріїв, журналістка незалежного онлайн-журналу «Varosh» Катерина Майборода. Декан факультету журналістики Віктор Костюк радо привітав усіх учасників, відзначивши, як приємно вести дискусії з випускниками журфаку вже як із професіоналами-медійниками. Також в онлайн-форматі до круглого столу долучилися студенти та викладачі факультету. Мета  - обговорити виклики перед журналістською спільнотою на третьому році повномасштабної воєнної російської агресії проти України в різних контекстах.

Учасники розглянули питання взаємозв’язків журналістики війни, миру та рішень. Крім того, присутні обговорили, як і з яким травматичним досвідом працюють медійники. Що допомагає журналістам, незважаючи на всі складнощі воєнних реалій, продовжувати цікавитися життям і знаходити на це час. Учасники поділилися тим, як саме їхні медіа реалізовують журналістику миру, війни та рішень. Зокрема, Ольга Вакало підкреслила важливість відповідального поводження журналістів під час війни та відзначила, що журналістика миру - це пошук того, що може допомогти відновлювати, синергувати, об‘єднувати людей, не даючи їм отримати ще одну війну – внутрішню. Костянтин Андріїв розповів, як медіа «ЯКТИТАМ» реалізує журналістику рішень, допомагаючи аудиторії якнайкраще зрозуміти ситуацію, важливі наразі питання, закрити базові потреби людей та допомогти їм знайти ресурс рухатись далі. Максим Савченко представив ЗМІ «Відбудова. Запоріжжя» як поєднання журналістики миру, що допомагає зробити відбудову Запоріжжя ефективною в різних сферах, та журналістики рішень, адже медіа активно підтримує рішення, які можуть допомогти місту саме зараз. Катерина Майборода теж підкреслила важливу місію незалежного онлайн-журналу «Varosh» у контексті журналістики миру – пояснення Закарпаття не тільки місцевим, а й тим, хто приїхав до міста через війну. Йшлося про поєднання людей та досягнення взаємного порозуміння. Проте журналістка наголосила й на актуальності журналістики війни, зокрема через фіксації історій військових для збереження та передачі їх досвіду.

Дискутуючи щодо роботи з травматичним досвідом, учасники дійшли до висновку, що емоційно тригерні питання мають транслюватись ЗМІ. Проте висвітлювати їх треба досить обережно, етично та коректно, залучаючи якнайбільшу кількість експертів. Транслювати емоційні події через історії різних людей задля того, щоб учитись жити в новій реальності, реальності різних досвідів, які формують нас як єдине українське суспільство. А продовжувати цікавитись життям журналістам допомагає спілкування, навчання та люди.

Підбиваючи підсумки, експерти побажали успіхів студентам та дали їм корисні поради щодо актуальних тем у журналістиці. Варто відзначити, що модерували захід доценти факультету журналістики Павло Мірошниченко та Олена Усманова. Круглий стіл було реалізовано в межах проєкту EUROPEACE «Журналістика миру та рішень задля євроінтеграції України у воєнний та післявоєнний час» за підтримки програми Європейського союзу Еразмус+ за напрямом Модулі Жана Моне.

Єлизавета Божкова, факультет журналістики

Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

Соцмережі ЗНУ: