Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Юрфак ЗНУ долучився до обговорення результатів аналізу практики акредитації правничих ОП

Юрфак ЗНУ долучився до обговорення результатів аналізу практики акредитації правничих ОП

Юрфак ЗНУ долучився до обговорення результатів аналізу практики акредитації правничих ОП
11.06.2024 11:00 Все Головні новини Факультети Юридичний ZNU Zaporizhzhia National University Запорізький національний університет юридичний факультет акредитація

Представники юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) постійно беруть участь у важливих профільних заходах. 10 червня вони долучилися до непересіченої для освітянської правничої спільноти події – публічної презентації Звіту за результатами аналізу практики акредитації освітніх програм «Ефективна та прозора процедура акредитації освітніх програм правників як необхідна умова якості юридичної освіти». Його готував Інститут законодавчих ідей у партнерстві з Аналітичним центром «ОсвітАналітика» Університету Грінченка.

 

З вітальними словами до учасників заходу, серед яких були представники всіх вітчизняних правничих шкіл, звернулися: голова Аналітичного центру “Інститут законодавчих ідей” Тетяна Хутор, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко, заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Іван Назаров, співголова робочої групи з питань реформування юридичної освіти Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Микола Стефанчук, співголова робочої групи з питань реформування юридичної освіти Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Юлія Гришина, заступник Міністра освіти і науки України з питань вищої освіти Михайло Винницький, юридичний радник Програми USAID «Справедливість для всіх» Артем Шаіпов.

Безпосередньо звіт представила команда експертів, серед яких був і директор Аналітичного центру «ОсвітАналітика» Євген Ніколаєв. Він детально зупинився на концепції і ключових ідеях проєкту. Зокрема, зазначив, що, оскільки акредитація освітніх програм серед іншого має на меті й допомогти закладам вищої освіти у визначенні сильних і слабких сторін освітньої програми та освітньої діяльності за освітньою програмою, варто надати усім зацікавленим сторонам інформацію про якість освітньої програми та посилити довіру до вищої освіти в Україні. Також вбачається за необхідне проводити постійний та системний аналіз процесів акредитацій та їх результатів з боку експертного середовища та інститутів громадянського суспільства. Зважаючи на те, що акредитації освітніх програм за новою процедурою в Україні здійснюються доволі нетривалий час, вочевидь в акредитаційних процедурах можуть виникати недоліки та проблеми, які необхідно виявити та усунути, зокрема і за наслідками такого аналізу.

Запропонований громадськості звіт містить результати проведеного дослідження результатів акредитації Нацагентством освітніх програм за спеціальностями 081 «Право», 293 «Міжнародне право» та 262 «Правоохоронна діяльність» за 2020-2022 роки. Хоча спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» і не належить до правничих, її включили до аналізу через те, що в її межах здобувачі також опановують чимало правничих навчальних дисциплін. Крім того, користується популярністю освітня траєкторія здобуття вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» після отримання документу про освіту за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність». Експерт з правничої освіти Фундації ДЕЮРЕ Іван Шемелинець представив результати аналізу практики акредитації освітніх програм. Основними завданнями експертного дослідження було визначено: аналіз практики акредитації освітніх програм з права, виявлення недоліків та найкращих практик, які можуть впливати на якість підготовки правників; аналіз розвитку системи забезпечення якості освіти у правничих школах Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету «Одеська юридична академія», Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за результатами проведеного зовнішнього незалежного оцінювання процесів забезпечення якості юридичної освіти та рекомендацій, наданих у 2014–2018 роках програмами USAID «Нове правосуддя» і «Справедливе правосуддя»; вироблення рекомендацій щодо удосконалення процесу акредитації освітніх програм з права. У доповіді йшлося про результати проведеного дослідження в розрізі критеріїв оцінювання освітніх програм і результатів освітньої діяльності, із виокремленням як наявних зразкових практик, так і найпоширеніших недоліків, дефектів у реалізації освітніх програм та діяльності закладів вищої освіти.

Керівниця освітнього та культурного напрямку Інституту законодавчих ідей Анастасія Пеценчук детально зупинилася на результатах експертизи нормативно-правового регулювання процесу акредитації освітніх програм з права, виокремивши «дефекти якості» як загальнодержавних нормативно-правових актів, так і актів локальної нормотворчості закладів вищої освіти, в т.ч. зупинилася на найпоширеніших «ризиках» локальної нормотворчості, які й слугують передумовою для виникнення проблем під час проходження процедури акредитації освітніх програм.

Представники правничих шкіл разом із експертами активно долучилися до обговорення результатів звіту. Найзапекліші фахові дискусії розгорілися навколо рекомендацій, сформульованих за підсумками проведеного дослідження і зорієнтованих на урахування як Нацагентством, так і закладами вищої освіти, які здійснюють підготовку здобувачів за відповідним освітніми програмами.

Для представників Запорізької правничої школи участь у заході була досить корисною, оскільки дозволила не тільки долучитися до фахового спілкування, презентувавши й власний досвід проходження акредитації освітніх програм, але й ознайомитися із новаційними експертними рекомендаціями з удосконалення освітніх програм та практики їх реалізації задля їх практичного втілення у діяльність ЗНУ й підвищення якості підготовки конкурентноспроможних майбутніх правників і правоохоронців.

Проведення дослідження, підготовка звіту та його публічна презентація стали можливими в межах проєкту «Ефективна та прозора процедура акредитації освітніх програм правників як необхідна умова якості юридичної освіти», який реалізується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».

Юридичний факультет висловив подяку партнерам за запрошення, підтримку й висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю.

Юридичний факультет

Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини