
15 листопада в межах програми Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра. День студента-2024» в онлайн-режимі відбулося засідання круглого столу на тему «Інформаційне забезпечення національно-патріотичного виховання в контексті цифровізації і цифрової трансформації освіти». У заході взяли участь науковці та студенти з різних регіонів України, зокрема із Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University), які обговорювали сучасні підходи до впровадження національно-патріотичного виховання в умовах цифрових трансформацій. Захід організували Національна академія педагогічних наук України та Державна науково-педагогічна бібліотека імені В. Сухомлинського.
Запорізький національний університет представили викладачі кафедри дошкільної та початкової освіти Надія Вахняк, Олена Самсонова, Ганна Чорна та Людмила Шульга. До дискусії також активно долучилися здобувачі освіти бакалаврату і магістратури денної та заочної форм навчання за спеціальностями «Дошкільна освіта» та «Початкова освіта». Під час засідання розглядали питання з використання цифрових ресурсів у національно-патріотичному вихованні, інтеграція сучасних цифрових платформ для розробки освітніх проєктів патріотичного спрямування, роль освітян у формуванні національної свідомості молоді в умовах цифровізації.
Представники ЗНУ поділилися власним досвідом реалізації національно-патріотичних проєктів у освітньому процесі, зокрема засобами використання мультимедійних ресурсів та інтерактивних технологій. Доцентка кафедри дошкільної та початкової освіти Надія Вахняк презентувала нові вектори національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку. Вона наголосила на важливості партнерської взаємодії закладів дошкільної освіти з сім’єю; ознайомила присутніх із моделлю суб’єкт-суб’єктної взаємодії ЗДО з батьками, яка передбачає спільну роботу педагогів і родин для підтримки гармонійного виховання дитини; визначила рівні взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками та окреслила ефективні традиційні й нетрадиційні форми роботи в очному, дистанційному та змішаному форматах. Під час виступу вона репрезентувала зразок практичної реалізації інноваційної взаємодії – флешмоб у формі буккросингу «Ми – маленькі українці», організований ЗДО № 244 «Біла лілея» Запорізької міської ради та досвід роботи закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №162«Ведмедик» Запорізької міської ради.
Директорка закладу дошкільної освіти № 162 Юлія Солов’ян наголосила на пріоритетності формування національно-патріотичної свідомості дітей дошкільного віку на засадах козацької педагогіки. У межах презентації вона: розкрила нові вектори роботи гуртка «Де Козак, там і слава», що сприяє вихованню в дітей любові до Батьківщини через знайомство з культурою, звичаями, традиціями та героїчною історією українського козацтва; представила інтерактивну книгу Mediabook «Дітям про козаків Запорізької Січі», яка за допомогою планшетів або мобільних гаджетів дає змогу зануритися в атмосферу Козацької доби, наголосила на використанні інтерактивного, мультимедійного та візуально-цифрового контенту, який робить процес виховання цікавим і доступним для дітей. Робота закладу отримала високу оцінку освітянської спільноти, ставши переможцем Обласної виставки «Освіта Запорізького краю-2024», та була відзначена Дипломом першого ступеня.
Доцентка кафедри дошкільної та початкової освіти ЗНУ Людмила Шульга презентувала парціальну програму «Україна єдина: цінуємо і творимо», яку розроблено спільно з директоркою закладу дошкільної освіти № 100 «Гармонія» Наталією Канцедал у межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», що реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація працівників дошкільної освіти». Людмила Шульга висвітлила ключові аспекти програми, особливістю якої є інтерактивність та цифровізація. Зокрема, розроблена інтерактивна мапа України для використання в очному та дистанційному освітньому процесі для проведення віртуальних подорожей, система інтерактивних ігор, занять патріотичного змісту з різних освітніх напрямів. Програма отримала гриф Міністерства освіти і науки України, схвальні відгуки педагогічної спільноти та стала дієвим інструментом національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку в умовах сучасних викликів на всіх теренах України.
Запорізькі учасники засідання круглого столу успішно продемонстрували органічну інтеграцію інноваційних підходів у національно-патріотичному вихованні з сучасними цифровими технологіями. Присутні відзначили високий рівень організації заходу та можливість обміну досвідом із колегами з інших закладів вищої освіти. Засідання круглого столу стало важливим майданчиком для обговорення актуальних питань і підкреслив важливість національно-патріотичного виховання в сучасній системі освіти. На факультеті додали, що участь ЗНУ у подібних заходах сприяє підвищенню якості підготовки майбутніх педагогів та їх професійному зростанню.
Факультет соціальної педагогіки та психології
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu