Науковці ЗНУ взяли участь в обговоренні ефективної співпраці між громадськими ініціативами та органами влади

7 лютого в Запорізькій міській раді відбулося засідання круглого столу, організованого громадською організацією «Екосенс» та Радою відновлення Запоріжжя. Понад 30 представників громадських організацій, органів місцевого самоврядування, науковців, зокрема представників Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University), за участю національних експертів шукали шляхи покращення взаємодії між собою заради стійкості та розвитку Запоріжжя. Під час заходу йшлося про можливості та перешкоди для ефективної співпраці між громадськими ініціативами та органами влади.
Під час засідання присутнім презентували унікальне дослідження «Добре врядування очима влади і громади», проведене за методикою Ради Європи. Аналітичний звіт надає комплексний аналіз використання принципів «доброго врядування» органами місцевого самоврядування Запорізької територіальноїгромади та їх взаємодії з громадськістю, аналізує поточний стан і принципи впровадження інструментів участі у процесах життєдіяльності і розвитку міста під час війни та планування післявоєнного відновлення, з акцентом на мету створення екосистеми стійкості Запорізького регіону.
Керівник авторського колективу, доктор наук, професор кафедри бізнес-адміністрування і менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Запорізького національного університету Дмитро Арабаджиєв представив присутнім методику та цілі дослідження, охарактеризував результати і надав необхідні рекомендації. «Прозорість, підзвітність і участь громадян у прийнятті рішень визначають ефективність врядування. Проте запоріжці часто не довіряють владі та почуваються відірваними від процесу ухвалення рішень. Тож через анкетування та фокус-групові дослідження, аналіз конкретних кейсів громадського життя Запоріжжя 2024 року було проаналізовано впровадження 12 принципів демократії та надано рекомендації для покращення цієї взаємодії як органам місцевого самоврядування, так і самим організаціям громадянського суспільства», – зазначив він.
Під час проведення дослідження виявили суттєві відмінності в оцінці впровадження принципів доброго врядування у Запоріжжі з точки зору влади та громади. Розуміння місцевою владою проблемного поля поляризації розбіжностей власних оцінок управління з оцінками громадськості може стати своєрідною точкою зростання Нового публічного менеджменту, вважають експерти. Як відзначив у своєму виступі Дмитро Арабаджиєв, респонденти із органів місцевого самоврядування різного рівня, від районного до міського і обласного, показали свою готовність розвиватися, навчатися, готовність до співпраці з організаціями та ініціативними групами. Тому однією з рекомендацій за результатами дослідження для органів місцевого самоврядування є систематичне проведення спільних із громадськістю комунікаційних та інтеграційних, діалогових заходів із можливістю обмінятися точками зору з різних питань, що сприятиме налагодженню довіри та співпраці.
Для організацій громадянського суспільства науковці в цьому контексті надали рекомендацію щодо агрегації, артикуляції горизонтальних «низових» ініціатив шляхом створення платформ, рад, професійних асоціацій з метою їх донесення до місцевої влади, таких як Рада відновлення Запоріжжя. До слова, дослідження провели в межах проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя» через Раду відновлення як інструмент залучення і координації організацій громадянського суспільства і органів місцевого самоврядування, також і регіонального та національного рівнів, який реалізує ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Учасники засідання круглого столу обговорили шляхи впровадження принципів належного врядування в управлінські процеси. Директор програми «Демократія та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський наголосив: «Європейський Союз приділяє велику увагу питанням співпраці органів місцевого самоврядування з громадянським суспільством в Україні на різних рівнях. Європейська комісія наголошує на створенні умов для підвищення залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні».
Секретарка Запорізької міської ради Регіна Харченко високо оцінила результати дослідження та підкреслила: «Усі зміни мають починатися знизу. Жодна реформа не буде успішною, якщо її нав’язують зверху. Саме організації громадянського суспільства можуть підтримувати ці зміни. Давайте говорити про сенси й знаходити їх. Як писав Віктор Франкл у своїй книзі «Людина в пошуках сенсу»: «Людина, яка знає, навіщо, зможе подолати будь-яке як». Давайте знаходити це «навіщо» разом. І я впевнена: ми вистоїмо, подолаємо всі виклики, якщо будемо триматися разом». Посадовиця відзначила курс на прозорість, відкритість влади та готовність чути пропозиції громадськості.
Досвід запоріжців цікавий для масштабування на національному рівні, відзначив відомий політолог, співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості Олег Саакян, який теж узяв участь у заході.
Подібне дослідження належного врядування в Запоріжжі було проведено вперше і має проводитися лонгітюдно, із залученням місцевої наукової спільноти та громадянського суспільства.
Завантажити аналітичний звіт можна на сайті https://vidnova.info/dobre-vryaduvannya-zaporizhzhya-ochyma-vlady-ta-gromady-rezultaty-doslidzhennya.html
_Good-Governance-Zaporizhzhia-2024_analitical-report_ua_for_print.pdf
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu