Інноваційні підходи до міжнародної та проєктної діяльності у фізичному вихованні: тренінг для викладачів ЗНУ

Протягом грудня у Запорізькому національному університеті відбулися науково-методичні тренінги для викладачів кафедри теорії та методики фізичної культури і спорту факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University), присвячені розвитку навичок міжнародної та проєктної діяльності у сфері фізичного виховання. Це – ключовий елемент розвитку їхньої професійної компетентності та інтеграції в міжнародну академічну спільноту. Захід провела докторка наук, професорка, завідувачка кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор і туризму Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Жаннета Козіна.
Учасники зазначили, що в умовах глобалізації освіти та науки актуальність міжнародної та проєктної діяльності у сфері фізичної культури і спорту зростає. Цим вона вимагає від викладачів не лише високого рівня предметної експертизи, а й володіння сучасними інструментами залучення фінансування, управління міжнародними освітніми проєктами, ефективної міжкультурної комунікації та цифрової аналітики.
На факультеті додали, що розвиток фізичного виховання тісно пов’язаний із транснаціональною кооперацією у сфері наукових досліджень, академічного обміну, імплементації інноваційних методик. Участь у міжнародних грантових програмах, таких як Erasmus+, Horizon Europe, Marie Skłodowska-Curie Actions, надає можливість викладачам і дослідникам фізичної культури реалізовувати наукові проєкти, адаптувати найкращі світові практики та підвищувати якість підготовки майбутніх фахівців ОПП «Фізичне виховання». Для ефективного залучення до цих ініціатив необхідні спеціальні знання та навички, які формуються під час тренінгів.
Навчальні модулі тренінгів охопили такі напрями, як основи проєктного менеджменту у сфері фізичної культури та спорту, принципи розробки та подання грантових заявок для освітніх і наукових ініціатив, використання цифрових технологій у моніторингу фізичного стану спортсменів і студентів, застосування інноваційних методів навчання у фізичному вихованні, зокрема інтеграція VR- і AR-технологій у підготовку спортсменів і реабілітаційні програми. Окрему увагу приділили питанням міжкультурної комунікації. Це критично важливе в міжнародному науковому співробітництві, академічній мобільності та створенні партнерських мереж між університетами.
Фандрайзинг і розвиток партнерств у сфері фізичного виховання були ще одним стратегічним напрямом тренінгових програм. Викладачі навчалися методикам пошуку фінансових ресурсів для реалізації проєктів, зокрема у сфері спортивної науки, фізичної реабілітації, популяризації здорового способу життя серед молоді, адаптивного спорту та розвитку інклюзивної фізичної активності, що сприяє не лише підвищенню рівня наукової та освітньої роботи, а й дозволяє залучати міжнародних експертів до реалізації навчальних програм, створювати міждисциплінарні команди та розширювати можливості академічного обміну.
Присутні гаранти першого (бакалаврського) (гарант – завідувач кафедри теорії та методики фізичної культури і спорту ЗНУ, доктор наук, професор Анатолій Конох) та другого (магістерського) рівнів (гарантка –докторка наук, професорка Валерія Тищенко) зазначили, що розвиток міжнародної та проєктної діяльності у сфері фізичного виховання є важливим напрямом удосконалення освітніх програм, підвищення конкурентноспроможності випускників і розширення академічної мобільності. Вони підкреслили, що впровадження інтегративних підходів, цифрових технологій і міжнародного співробітництва сприятиме модернізації навчального процесу, формуванню у студентів навичок роботи в міждисциплінарних командах і залученню їх до глобальної наукової спільноти.
Проведення таких тренінгів є вагомим внеском у модернізацію підходів до підготовки кадрів для відповідної спеціальності, що сприяє підвищенню конкурентноспроможності українських науковців і освітян на міжнародному рівні. Запорізький національний університет продовжує активно підтримувати розвиток викладацького складу, впроваджуючи сучасні освітні стратегії та інтегруючи вітчизняну систему фізичного виховання у світовий освітньо-науковий простір.
Факультет фізичного виховання, здоров’я та туризму
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu