Представники студради факультету журналістики розповіли про виклики, досягнення та зміни в її роботі під час війни

На факультеті журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) студентське самоврядування було доволі активним упродовж багатьох років. Саме студентська рада журфаку постійно мотивує студентів брати участь у різних заходах і факультетського, і обласного рівнів, серед яких «Студент-року», «Miss University», «Кубок ректора», «Дозвольте відрекомендуватися». Заступниці декана факультету журналістики, доцентки Наталія Лебідь і Наталія Романюк дізналися, чи змінилася діяльність студради в умовах повномасштабного вторгнення росії, у тих, хто з ним повʼязаний. Вони поспілкувалися з головою студентської ради факультету Євгенією Богдан, секретарем студради Тимофієм Черняховським і її членкинею Анжелікою Польською.
- Женю, ви очолили студентську раду вже під час воєнного стану. Чи помітили ви зміни в структурі ради, у підході до студентського самоврядування загалом? Якщо так, то які саме?
- Так, я була членкинею студради ще до початку повномасштабного вторгнення. Можна впевнено сказати, що власне студентське самоврядування пройшло певні етапи реформування, викликаного подіями в країні та в університеті. Раніше ми відвідували університет, нам ця діяльність давалася набагато легше, бо була реальною, живою. Наразі навчання, а отже, і самоврядування перейшло в дистанційний формат, і це нас дуже змінило, бо довелося швиденько перелаштовуватися на нові, часто екстремальні умови. Але в нас досі є неймовірне бажання проводити заходи офлайн, відновити активне студентське життя в стінах факультету, а не на просторах інтернету.
- Анжеліко, як ви вважаєте, чим студентське самоврядування в університеті відрізняється від учнівського?
- Студентське самоврядування дуже відрізняється від учнівського в школі. В університеті воно незалежне. Ти можеш утілювати свої ідеї самостійно, а в школі обов’язково потрібно прислуховуватися до класних керівників і адміністрації. Не було можливості проявити свою творчість, бо учні повинні враховувати й відтворювати те, що хотіла бачити адміністрація. Студентське самоврядування в університеті більш вільне в можливостях та ідеях. У ЗНУ проводять багато заходів, конкурсів і зустрічей. Студенти можуть проявити свою креативність, поставити питання, яке їх турбує, запрошеним гостям. У школі ж заходи проводили дуже рідко, а брати участь могли тільки ті учні, яких адміністрація обирала.
- Тимофію, яка тематика заходів, що ви організовуєте для студентства?
- Переважно, це – розважальні заходи. Проводили вечори ігор, романтичний захід. Плануємо навесні ще раз зібрати студентів. А, може, й не раз. Як уже вийде.
- Женю, з якими викликами ви як голова студради зіткнулися після повномасштабного вторгнення?
- Через повномасштабне вторгнення дуже багато студентів виїхало із Запоріжжя, зокрема, за кордон, значна кількість студентів перебуває на тимчасово окупованих територіях, комунікація між студентами, студентською радою та викладачами через це стала набагато складнішою. Саме це заважає нам як команді примножувати досягнення в цьому напрямку. Проте ми стали більш мобільними й навчилися адаптовувати заходи і проєкти під різні способи їхнього проведення.
- Тимофію, які з цих викликів студентська рада вже подолала?
- Застій в роботі ради, адже всі з команди роз’їхалися, по суті, влітку 2022 тільки я з попереднього складу студради залишився в Запоріжжі. Журфак, як і весь університет, із початком війни був неактивний. Лише з новими представниками команди ми повернулися до роботи, студрада факультету знову бере участь у заходах та організовує їх. Але тут важливим є зв'язок саме зі студентами, які навчаються офлайн. І тут особлива вдячність нашим молодшим членам студради, які потроху звикають до відповідальності за життєдіяльність ради та до керування цим органом.
- Тимофію, скільки вам знадобилося часу на відновлення офлайнової комунікації зі студентством?
- Мені особисто знадобилося декілька тижнів із початку нового семестру, оскільки я зустрівся з першокурсниками 31 серпня 2024, а в середині вересня познайомився з Максимом, Юлею та Анжелікою. Із цього часу й розпочали співпрацю факультетської студентської ради.
- Анжеліко, розкажіть про свій досвід залученості в студентську раду факультету журналістики.
- Про вступ до студентської ради я думала ще в шкільні роки. Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України заняття в школі проходили онлайн, тому дуже хотілося якомога швидше вступити на журфак, щоб долучитися до студентської сімʼї та до активного, класного студентського життя. Зараз я навчаюся на першому курсі та увійшла до студентської ради факультету журналістики. Уже взяла участь у конкурсі «Кубок першокурсника», де виступила як акторка й танцюристка. Конкурс обʼєднав нас із колективом і закарбував неймовірні приємні спогади. Після конкурсу мені запропонували стати головою інформаційного напряму студради ЗНУ. Це неймовірно крута пропозиція, але я зрозуміла для себе, що поки я не готова брати на себе таку відповідальність. Також брала участь у Дні відкритих дверей ЗНУ та представляла з колегами факультет журналістики. На захід запросили телеканал «М1», представникам якого я дала інтерв’ю. Для мене, як майбутньої журналістки, це був неймовірний досвід. Познайомилася з новими та креативними людьми. Із колективом нашої студради інколи проводимо «Вечір ігор», на який запрошуємо студентів різних факультетів, щоб вони могли розважитися, відпочити від навчання та завести нові знайомства. У квітні ЗНУ відбудеться конкурс «Студентська весна», учасники якого – студенти всіх факультетів. Тут вони зможуть проявити свою творчість і креативність. Зараз ми зі студентською радою активно готуємося до цього конкурсу. За цей час я отримала для себе досвід праці у колективі, особливо, коли тебе оточують творчі люди, у яких багато ідей і кожен хоче бути почутим. Саме студентська рада навчила мене знаходити підхід до кожного та допомогла виховати в собі емоційну стійкість.
Наталія Лебідь, Наталія Романюк, факультет журналістики
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu