Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Філологи ЗНУ приєдналися до публічної лекції про долі митців із будинку «Слово»

Філологи ЗНУ приєдналися до публічної лекції про долі митців із будинку «Слово»

Філологи ЗНУ приєдналися до публічної лекції про долі митців із будинку «Слово»
24.03.2025 08:42 Все Головні новини Факультети Філологічний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет філологічний факультет освітній процес історія літератури міжмистецький дискурс відкрита лекція будинок Слово

Днями студенти-бакалаври, магістранти філологічного факультету Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) та викладачі кафедри української літератури стали слухачами інтерактивної публічної лекції «Будинок “Слово”: люди і легенди». Її прочитала відома літературознавиця, дослідниця українського авангарду 1920-х років, авторка проєкту «Наші 20-ті» у видавництві «Темпора», кураторка серії «Vivat класика» Ярина Цимбал.

Предметом уваги лекторки стала історія появи відомого письменницького будинку «Слово» у Харкові, унікальні факти з життєписів його мешканців (Михайла Хвильового, Юрія Яновського, Івана Дніпровського, Андрія Любченка, Михайла Семенка та інших), інформація та фото з родинних архівів нащадків митців, з’ясування розбіжностей між фактами життя і творчості мешканців письменницького кооперативу та їхньою художньою інтерпретацією в фільмі, розвінчання усталених міфів про представників розстріляного відродження. Змістовною була й дискусія після завершення лекції, учасниками якої стали й студенти ЗНУ. Після лекції вони поділилися враженнями.

Так, студентка магістратури Олеся Шакун зазначила, що лекція стала окрасою академічних буднів. Ярині Цимбал вдалося критично подати не лише резонансні факти про особисте життя, а й комічні епізоди, зворушливі історії з письменницьких буднів, підтверджуючи їх рідкісними світлинами, документами з архівів, спогадами одного з мешканців «Слова», письменника Юрія Смолича. Матеріал публічної лекції подавався літературознавицею з розрізненням фактів і суджень, та, що не менш цінно, емоційно, з повним зануренням у тему обговорення. Зустріч із Яриною Цимбал мала важливе практичне значення, на думку Олесі Шакун, оскільки здобувачі освіти ЗНУ дізналися про цінні наукові джерела для своїх майбутніх досліджень.

Студентка магістратури Марія Козак додала, що зустріч з такою натхненною лекторкою надихає і демонструє сучасні підходи до дослідження періоду розстріляного відродження. Особливо вражають щемливі епізоди з особистого життя письменників, які проживали в будинку «Слово». Лекторка поділилась рідкісними фото документів, пов’язаних з плануванням і будівництвом, архівним розписом квартир, де зазначені усі його мешканці, а також унікальними світлинами Леоніда Чернова, Івана Дніпровського, Юрія Смолича, Юрія Яновського. Тож лекція продемонструвала, що історія літератури – це не лише тексти, а й люди, їхні взаємини та долі.

На думку студентки 3 курсу бакалаврату Ельзи Алієвої, лекція про будинок «Слово» – це, без сумніву, унікальна можливість заглибитися в атмосферу 1920-х років і дізнатися більше про життя та творчість українських письменників, які мешкали в легендарному будинку. Особливо цінно, що такі зустрічі дають змогу не просто дізнатися історичні події, а й відчути емоційний та культурний контекст епохи. Важливо пам’ятати, що будинок «Слово» був не лише місцем проживання митців, а й простором, де творилася українська література, яка згодом потрапила під тиск сталінських репресій.

Студентка-третьокурсниця Аліна Работягова наголосила, що її вразила кількість нових фактів, раніше невідомої інформації. Глибоке дослідження Ярини Цимбал архівних матеріалів дозволило по-новому поглянути на історії будинку «Слово» та його мешканців. Ця лекція була не просто цікавою, а й важливою подією, яка змусила задуматися про минуле й надихнула на подальше вивчення творчості представників розстріляного відродження.

Матеріали публічної лекції стануть у пригоді при вивченні історії української літератури І половини ХХ століття, історико-біографічної та щоденникової прози, міжмистецького дискурсу вітчизняного письменства та інше.

 

Кафедра української літератури

філологічного факультету

 

Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

 

Схожі новини