Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладачі кафедри дизайну взяли участь в обговоренні європейського та національного вимірів реформування дизайн-освіти

Викладачі кафедри дизайну взяли участь в обговоренні європейського та національного вимірів реформування дизайн-освіти

Викладачі кафедри дизайну взяли участь в обговоренні європейського та національного вимірів реформування дизайн-освіти
07.05.2025 11:07 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Дизайн ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультет соціальної педагогіки та психології кафедра дизайну засідання круглого столу наукова діяльність міжнародна співпраця культурна апропріація реформування освіт

6 травня завідувачка кафедри дизайну факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Ганна Чемерис і старша викладачка цієї ж кафедри Анна Рашевська взяли участь у роботі засідання круглого столу «Європейський та національний виміри реформування дизайн-освіти». Захід організувала кафедра дизайну, інжинірингу та землеустрою Державного торговельно-економічного університету.

Метою заходу стало об’єднання зусиль науковців, освітян і стейкхолдерів для обговорення сучасних викликів у сфері дизайн-освіти, зокрема впливу європейських і національних стратегій на процес її реформування. Учасники зосередили увагу на пошуку ефективних шляхів інтеграції європейського досвіду з українським контекстом. Це робилося з метою вдосконалення освітніх програм і посилення практичної складової у підготовці майбутніх дизайнерів.

Із вітальним словом до учасників звернулась проректор з науково-педагогічної роботи Державного торговельно-економічного університету (ДТЕУ), докторка наук, професорка Наталія Притульська та декан факультету технологій та бізнесу, професорка Надія Ведмідь. У межах засідання відбулася жвава панельна дискусія, під час якої обговорювалися проблеми акредитації освітніх програм з дизайну, стратегічне партнерство бізнесу й освіти, виклики глобалізації, а також перспективи інтеграції європейських стандартів у національну систему підготовки дизайнерів. Серед ключових доповідачів була докторка мистецтвознавства, професорка, завідувачка кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету (ЧДТУ) Інна Яковець. Вона окреслила проблемні аспекти акредитації освітніх програм із дизайну в Україні. Практичний складник підготовки майбутніх дизайнерів у своїх виступах розкрили засновник і директор студії «ЛЕОН» Олег Бугай, голова ГО «Спілка дизайнерів інтер’єру України» Катерина Саніна та старша архітекторка бюро «BALBEK BUREAU» Катерина Денисенко.

Міжнародний досвід презентував викладач Lebanese University (Ліван) Mr. Ziad Maroun. Він у своїй доповіді торкнувся теми трансформації дизайну в контексті design thinking як міжгалузевого інструменту вирішення складних проблем.

Запорізький національний університет представили Ганна Чемерис та Анна Рашевська. Науковиці порушили важливу тему уникнення культурної апропріації в дизайні, наголосивши на необхідності глибокого розуміння та відповідального ставлення до культурної спадщини.

У контексті обговорення доповідачки акцентували увагу на тому, що російська військова агресія проти України засвідчила необхідність переосмислення ролі культури, історії та національної ідентичності в освітньому процесі. Ця ворожа для України, зокрема, держава – росія - активно використовує фальшиві наративи, апелюючи до псевдонаукових тез про «спільну історію» та «єдину культуру», з метою легітимізації своїх загарбницьких дій.

Також присутні на заході розглянули негативний вплив глобалізаційних процесів ХХ століття, які сприяли культурній апропріації та втраті унікальних національних мистецьких традицій. Розвиток технологій призвів до масової механізації творчих процесів. Це ще більше загострило потребу в поверненні до джерел народного мистецтва, його архетипів і сакральних змістів. Саме ці елементи мають бути інтегровані в сучасну дизайн-освіту як основа для формування нової генерації фахівців-амбасадорів — свідомих, відповідальних і здатних репрезентувати українську ідентичність у глобальному візуальному просторі. Анна Рашевська, зокрема, підкреслила, що мистецтвознавчі дослідження радянського періоду часто послуговуються термінами на кшталт «шароварщина», «примітивне козакофільство», «хуторянство» та «селянськість». Це відображає тривалу політику дискредитації українського візуального коду та знецінення елементів традиційної культури. Така риторика була інструментом маргіналізації автентичного українського мистецтва. Вона сприяла витісненню національного стилю з офіційного культурного простору. У цьому контексті важливим завданням сучасної дизайн-освіти стає відновлення поваги до етнічної естетики, переосмислення її значення та інтеграція в сучасні підходи до проєктування.

Важливим продовженням порушеної тематики стали висвітлені Анною Рашевською окремі положення дисертаційного дослідження на тему «Формування національно-патріотичної компетентності майбутніх дизайнерів у процесі професійної підготовки у закладах вищої освіти». Дослідниця поділилася досвідом залучення ділових ігор з історії мистецтв та історії дизайну для формування критичного мислення. А також – здатності до аналізу культурних артефактів у контексті історичних подій, для національної самосвідомості студентів. Вона також продемонструвала результати проєктної діяльності студентів у розрізі міждисциплінарних зв’язків, зокрема поєднання історико-культурних наративів із сучасними практиками графічного, предметного та середовищного дизайну.

Цей виступ викликав жвавий інтерес учасників. Його присвятили важливості історико-культурної компоненти у формуванні нової парадигми дизайн-освіти. А це підкреслило актуальність проведеного дослідження та практичну цінність отриманих результатів для системи професійної підготовки дизайнерів.

Засідання круглого столу пройшло у форматі відкритого діалогу, в якому науковці, викладачі, студенти, представники професійної спільноти та роботодавці активно ділилися досвідом, напрацюваннями, практичними кейсами та баченням шляхів подальшого розвитку освітньої сфери галузі дизайну. Захід засвідчив актуальність порушених питань і став важливою платформою для зміцнення професійної комунікації та пошуку спільних рішень.

Кафедра дизайну факультету соціальної педагогіки та психології

Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини