Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Психологічним службам ВНЗ бути

Психологічним службам ВНЗ бути

21.05.2009 10:12 наукова конференція психологічна служба

До Запорізького національного завітали представники психологічної науки з усіх регіонів України. Серед них - як відомі вчені, так і юні науковці. Їх зібрало разом бажання обговорити під час науково-практичної конференції досвід та перспективи розвитку психологічних служб ВНЗ.

Організатори конференції – МОН України, Український науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи – не випадково обрали для проведення конференції саме Запоріжжя. Адже вже протягом 15 років у нашій області діє програма впровадження посади практичного психолога в систему освіти на рівні шкіл та професійних училищ. Науковці нашого регіону стали одними із ініціаторів створення вітчизняних психологічних служб. Тож за цей час накопичили чимало досвіду, яким можуть поділитися з колегами.
Зацікавлення, яке викликав цей захід серед наукового загалу, пояснюється ще й тим, що одним із організаторів заходу виступив і ЗНУ. А серед викладачів факультету соціальної педагогіки та психології, зокрема кафедри практичної психології, чимало тих, чиї імена добре відомі далеко за межами області. Вітаючи під час пленарного засідання присутніх, декан факультету СПП Ольга Пономаренко зауважила, що вперше на загальноукраїнському рівні винесена на обговорення ця, дуже актуальна на сьогодні для вітчизняної вищої освіти, проблема. Проректор з наукової роботи ЗНУ Олександр Мордвінов звернув увагу присутніх на те, що в умовах постійних трансформаційних процесів, що відбуваються в нашому суспільстві, молодь відчуває постійний психологічний дискомфорт. При чому студентам, які вже часто живуть самостійним дорослим життям і при цьому мають ще не до кінця сформовану психіку та легко піддаються негативним впливам, доводиться гірше, ніж школярам. Саме допомогти у подоланні проблем, що заважають нормальному перебігу навчального процесу, і повинні психологічні служби вишів.
Приєдналися до цієї думки і заступник голови Запорізької державної адміністрації Микола Фролов та начальник управління освіти і науки Запорізької міської ради Дмитро Секиринський. Вони також запевнили присутніх, що обласна та міська влада і надалі дієво сприятиме втіленню у життя їхніх напрацювань. Не даремно ж управління освіти і науки міської ради теж долучилося до організації цієї конференції.
Директор Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Міністерства освіти і науки України, кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник Віталій Панок у своєму виступі навів дані невеличкого соцопитування скеред студентів. Ці результати переконливо свідчили, що у молоді, яка навчається у вищих навчальних закладах, чимало проблем, які потребують професійної допомоги. При цьому переконлива більшість з них відчувають потребу в існуванні психологічних службах ВНЗ за умови повної конфіденційності візитів до практичних психологів. А головне завдання, що буде стояти перед новоствореними підрозділами, це не тільки надати разову допомогу окремим студентам, а підвищити постійний психологічний супровід навчального процесу.
Цієї ж думки дотримується й один із засновників психологічної служби у системі освіти, професор Валентин Рибалко. Розглядаючи під час засідання ціннісні основи культури особистості, він особливо наголосив на важливості розуміння особистості як основної цінності.
На учасників конференції, крім напруженої роботи секційних засідань, чекали майстер-класи від провідних вітчизняних психологів. Судячи з відгуків учасників заходу, під час роботи конференції вони дізналися багато нового і корисного. Зокрема, змогли обмінятися досвідом із представниками тих вишів, де вже діють прообрази психологічних служб. Організатори заходу також відзначили, що тематика деяких доповідей вийшла за межі заявленого предмету обговорення, але це дало змогу глянути на запропоновану тему з несподіваного боку.
Зацікавлення викликала виставка наукової та методичної літератури, підготовлена колективом наукової бібліотеки ЗНУ. Крім того, цікавим доповненням до програми конференції стала екскурсія містом. Головним результатом заключного засідання стало те, що представник міністерства висловив згоду на включення нашого ВНЗ до переліку вишів, на базі яких будуть створені експериментальні психологічні служби. Віталій Панок висловив сподівання, що через кілька років присутні на заході зустрінуться знову, аби обговорити конкретні досягнення цих підрозділів. Зараз науковці чекають, аби рішення учасників конференції були затверджені на рівні Міністерства освіти і науки України.
Коментуючи роботу конференції, Віталій Панок відзначив:
- Безперечно, проблема створення психологічних служб ВНЗ на сьогодні набула особливої актуальності. Це засвідчили і відгуки учасників заходу. Не секрет, що у студентському середовищі існує чимало притаманних саме йому проблем, які слід вирішувати систематично і на професійному рівні. Допомогти їм у цьому повинні психологічні служби вишів. Ця конференція стала помітним кроком на шляху до реалізації цього проекту.

Таміла Тарасенко

Схожі новини