На фоні збільшення уявлення про корумпованість доступу до вищої освіти досвід ЗНО повністю усунув можливості для корупційних дій. Про це йшлося на вчорашньому круглому столі, який проходив у рамках проекту «Гідна Україна», що виконується компанією Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з українськими організаціями. На заході були присутні провідні посадовці області, у тому числі - заступник голови облдержадміністрації Микола Фролов, а також науковці і представники вищих навчальних заходів міста. Під час засідання присутнім презентували результати дослідження щодо стану корупції при вступі до вишів.
Учасники проекту «Гідна Україна» провели три етапи соціологічного дослідження, присвяченого стану корупції у сфері доступу до вищої освіти. Результати виявилися не надто втішними: респонденти налаштовані негативно сприймати реальність. Вони переконані, що доступ до вищої освіти в державі корумпований. І перш за все - на рівні приймальних комісій вишів. Це уявлення може бути, насамперед, пов’язане зі спадом первісного ентузіазму щодо впровадження ЗНО, а також із загальною недовірою громадян щодо напряму розвитку держави. Тому найбільш ефективними заходами могли б стати впровадження суворішого контролю за комісіями і покарання адміністрації та викладачів при наявності доказів хабарництва.
- У подоланні корупції потрібна насамперед системність. А починати варто з викорінення чинників, які породжують це явище. Якщо керівник навчального закладу не сприяє хабарництву, не насаджує його, якщо у виші культивується здорова атмосфера, то й потреби у корупційних діях не буде, - відзначив заступник голови облдержадміністрації Микола Фролов.
Учасники зібрання особливо відзначили той факт, що в боротьбі з корупцією як явищем можуть допомогти зміни у чинному законодавстві, удосконалення системи проведення учнівського тестування. Уже два роки майбутні абітурієнти проходять зовнішнє незалежне оцінювання своїх знань і за його результатами стають студентами. Це дозволило значно знизити рівень хабарництва.
Самі опитані вважають, що процес проходження ЗНО повністю усуває можливість проявів будь-яких корупційних дій. Як засвідчує опитування, за минулий рік випускники почали більше довіряти ЗНО. Кількість тих, хто цілком довіряє результатам цієї процедури зріс із 42% до 49%, а тих, хто довіряє хоча б частково – із 79% до 83%. Також у цій роботі має значення, на думку присутніх на засіданні «круглого столу», подолання загального скептицизму громадян щодо розвитку нашої держави загалом.