Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ вшанували пам'ять жертв Голодомору

У ЗНУ вшанували пам'ять жертв Голодомору

30.11.2009 14:37 голодомор круглий стіл

У Запорізькому національному університеті вже традиційно до Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій влаштовують низку заходів. Щоразу цьому передує копітка праця наших науковців. Вони прагнуть розвінчати міфи, що виникли навколо трагічних подій вітчизняної історії, і вшанувати пам'ять загиблих під час штучно створеного голоду.

Про це нагадав у своєму вступному слові під час цьогорічного тематичного засідання круглого столу ректор ЗНУ Сергій Тимченко. Відзначив важливість подібних заходів на виконання Указу Президента України «Про відзначення Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій» начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Олександр Вєрозубов.
У заході взяли участь не лише керівництво, викладачі та студенти нашого ВНЗ, але й представники обласної державної адміністрації, громадських установ та організацій. Одним із ключових моментів засідання стала презентація десятого випуску альманаху «Спокута» та четвертої книги серії «Реабілітовані історією». У виданнях зібрані нові свідчення, архівні матеріалі та біографічні довідки про тих, хто постраждав у ті страшні часи.
Нагадаємо, що керівник редакційної групи цієї серії, письменник Петро Ребро – колишній випускник нашого ВНЗ – не вперше влаштовує подібні презентації у стінах рідного вишу. Цього разу в промові Петра Павловича йшлося не лише про факти, що підтверджують геноцид українського народу, але й про труднощі, які учасникам редакційної групи доводиться долати при роботі, зокрема, із архівними документами. Більш детально на окремих аспектах їхньої діяльності зупинився науковий редактор вказаної серії, журналіст Михайло Литовченко.
Скажімо, офіційно вважається, що за 2 роки в області від голоду померли 34 тисячі людей, хоча точну цифру не може назвати ніхто. Однак архіви, в яких вказана реальна кількість постраждалих, збережені тільки у половині запорізьких сіл, тож насправді цифра може бути набагато більшою. Про це серед іншого йшлося у виступі директора Державного архіву Запорізької області Олександра Тєдєєва.
Заступник начальника СБУ в Запорізькій області Вадим Машинець розповів, що у травні цього року в Україні розпочали кримінальну справу за фактом геноциду. Зараз матеріали слідства, передані до Генеральної прокуратури, становлять більше 260 томів, серед них – свідчення та факти, зібрані працівниками обласного управління СБУ.
Навколо трагічної теми створено чимало міфів, інколи з політичним підтекстом. Про них слід знати і вміти їх розвінчувати. На останньому особливо наголосив проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Федір Турченко, що як історик чимало зусиль доклав до вивчення цієї трагічної сторінки в історії України. Завідувачу кафедри українознавства ЗНУ Ользі Стадніченко ця тема теж добре знайома - вона бере участь у проекті «Реабілітовані історією». Ольга Олександрівна відзначила, що усе менше людей схильні недооцінювати масштаби Голодомору.
Валентина Земляченко – представник всеукраїнського об’єднання «Свобода», яка займається пошуками місць масових поховань у Запоріжжі, розповіла про особливості своєї роботи. Валентина Володимирівна повідомила, що на території нашого міста вже знайдено п’ять місць масових поховань – поблизу цирку, на території сміттєзвалища, біля Капустяного цвинтаря, на острові Хортиця та біля шлюзової станції в районі Малого Ринку.

Наступного дня тисячі запоріжців взяли участь у всеукраїнській акції «Запали свічку» на вшанування пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій. Мітинг-реквієм, що відбувся біля пам’ятникам жертв Голодомору 1932-33 років, зібрав представників обласної та міської влади, правоохоронних органів, різноманітних установ та організацій, у тому числі – запорізьких вишів. Наш університет на заході представляли ректор ЗНУ Сергій Тимченко, проректор Федір Турченко, викладачі та студенти. Разом з іншими учасниками мітингу вони поклали квіти до пам’ятника жертвам Голодомору та запалили свічки.

Таміла Тарасенко

Схожі новини