Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели теоретичний обласний тур олімпіади МАН

У ЗНУ провели теоретичний обласний тур олімпіади МАН

21.12.2009 14:45

20 грудня на базі Запорізького національного університету відбувся обласний тур Всеукраїнської олімпіади Малої академії наук. У першому турі взяли участь школярі з усіх районів Запорізької області, у тому числі представники талановитої учнівської молоді Мелітополя, Енергодару та Бердянська. 189 учнів виконували завдання з біології, 49 - з хімії, ще 130 - з фізики та математики.

Конкурс учнівських робіт Мала академія наук - одна з найцікавіших та найбільш значущих із усіх олімпіад на території Україні. На олімпіадах МАН існують два тури: контрольні роботи та захист наукових робіт. Перевірка теоретичних знань учнів передбачає оригінальні питання та цікаві тести. Щоб відповісти на них, необхідні не лише знання, а й здатність до їх аналізу та інтегрування.
Наприклад, деякі питання біологічної секції були сформульовані так, що для відповіді потрібно було поєднати дані з різних галузей дисципліни. Завдання включали 3 проблемних питання, які оцінювались у 18 балів, 2 питання і задачі, які приносили 10 балів, та тестові завдання, що оцінювалися у 5 балів. Уже зараз можна сказати, що більшість учнів успішно впоралися з запропонованими завданнями. Найбільш вдалими виявилися відповіді на питання, які відображали шкільну програму, хоча дещо ускладнену. Зі значно більшими труднощами стикалися учасники при розв'язанні задач з екології, генетики та при відповіді на проблемні питання.
Сподіваємося, що абсолютна більшість учнів успішно пройшла першу частину олімпіади МАН, попри певні труднощі організаційного характеру: через несприятливі погодні умови учасники з районів та міст області не змогли дістатися до Запоріжжя. Завдання для них було передано за допомогою мережі Інтернет у районні відділи освіти А вже звідти їх передали до міст, де й провели написання контрольних робіт олімпіади МАН.
На фізичній та математичній секціях МАН було проведено круглий стіл за участі декана фізичного факультету ЗНУ доцента Анатолія Добруна, декана економічного факультету професора Алли Череп та керівника центру “Обдарованість” кандидата педагогічних наук Світлани Білоус.
Світлана Білоус презентувала перший випуск всеукраїнського науково-популярного журналу для творчої молоді та її наставників “Школа юного вченого”, головним редактором якого вона виступає. Редакційний колектив та автори статей планують: по-перше, посилити інтерес учнів до начальних дисциплін; по-друге, відродити традиції вдумливого читання, які колись були пріоритетними в школі; по-третє, допомогти дитині знайти баланс у процесі використання традиційних і новітніх джерел інформації.
Учасники круглого столу – шкільні вчителі жалкують, що запорізькі виші не мають в своїх правилах прийому пільг для переможців конкурсів МАН, тому обдарована молодь виїжджає з Запоріжжя для продовження навчання в такі міста, як Київ, Харків, Москва і, навіть, за кордон, де їх приймають поза конкурсом.
Тим не менш, участь в МАН – гарна інвестиція в майбутнє, оскільки учень здобуває навички здійснення наукових досліджень. Зараз розпочинається підготовка до другої половини обласного туру олімпіади МАН. Він полягає у захисті наукових робіт, виконані дітьми у школах, наукових центрах Малої академії наук. Щороку учні, які посіли перші місця у секціях олімпіади МАН із захисту робіт, беруть участь у Всеукраїнських олімпіадах МАН та посідають призові місця.
Дуже цікава їх подальша доля. Так, Наталія Калініна зараз захистила дисертацію та проходить стажування у Швейцарії. Оксана Кущ, теж колишній переможець олімпіади, захистила кандидатську дисертацію, а зараз вже докторську. Сім років потому серед переможців був Андрій Слончак, який потім отримав велику золоту медаль на Всемірній олімпіаді, блискуче закінчив університет. Зараз він працює у Гарвардському університеті, займається молекулярними механізмами канцерогенезу (раку).
І таких успішних науковців багато; усі вони - випускники біологічної школи МАН, яка вже більше 18 років функціонує при Запорізькому національному університеті. Вони отримують підготовку з природничих наук на міжнародному рівні, вміють застосовувати теоретичні знання на практиці. У Києві вони майже постійно перемагають у Всеукраїнських олімпіадах МАН. Запорізька область по природничим наукам завжди посідає перші місця серед інших регіонів України.

Віце-президент МАН, доктор біологічних наук,
професор Валентина Бовт,
декан фізичного факультету доцент Анатолій Добрун