26-27 лютого у Києві відбулася міжнародна конференція «Нова українська журналістика: від загроз і викликів до кращих європейських практик». Наш університет на заході представляв досвідчений журналіст, викладач факультету журналістики Юрій Ботнер.
Конференцію провели завдяки співпраці проекту Ради Європи та Європейської Комісії «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі», Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі, Асоціації «Спільний простір», Інституту Медіа Права і Фонду Розвитку Журналістики імені Анатолія Москаленка.
У заході взяли участь представники загальнонаціональних та регіональних ЗМІ, рекламної індустрії (загалом 32 людини) та провідні європейські медіаексперти – Вім Беккерс (Нідерланди), Клаудіа Мікат (Німеччина), Олівер Грей (генеральний директор Європейського альянсу стандартів реклами) та інші. На відкритті конференції були присутніми перший президент України Леонід Кравчук, голова Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі Тарас Петрів, директор Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка, президент Асоціації «Спільний простір» Юрій Нестеряк та перший заступник голови Комітету ВР з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко.
Розпочалась конференція із хвилини мовчання, присвяченої пам’яті Анатолія Москаленка та з документального фільму про його життя та творчість. Також під час заходу за вклад в розвиток української журналістики трьох учасників нагородили відзнаками Фонду імені Анатолія Москаленка.
«На мою думку, українським ЗМІ є чого повчитись у західних спеціалістів, - розповідає Юрій Ботнер. – Клаудія Мікат, наприклад, у своїй доповіді «Добровільна саморегуляція телебачення» розповідала, як зробити медіа незалежним від «гаманця», що його фінансує – тобто, і від думки, яку він нав’язує. Але при цьому має бути само цензура – розуміння того, що можна писати, а що – ні. Актуальним стало обговорення і обмежень у рекламі, які існують на заході, і які давно слід ввести у нас».
За словами Юрія Олександровича, найбільш зворушливим моментом було вручення нагороди переможцю Конкурсу на кращий твір про податкову інспекцію – 12-тирічній дівчинці з інтернату Сніжані Майко. «Коли у неї в руках опинився величезний вітрильник повний цукерок – всі просто затамували подих», - говорить журналіст.
Завершився захід вшануванням пам’яті 49-ти українських журналістів, що загинули через професійну діяльність.
Катерина Гопенко