Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Головна сторінка / Університет / Про університет

Про університет


Запорізький національний університет – це вищий навчальний заклад державної форми власності, літопис якого ведеться майже 90 років. Ще в 40-х роках минулого століття він посів одне з провідних місць серед педагогічних закладів України і досі залишається на позиції лідера освітніх послуг нашої держави.

11 серпня 1930 року Раднарком України затвердив перелік інститутів і відділів, серед яких під номером 27 значився Запорізький інститут народної освіти. Через рік інститут народної освіти перейменували в Педагогічний інститут професійної освіти, а в 1933 році він отримав нову назву – Запорізький державний педагогічний інститут.

Згідно з Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.09.1982 р. № 872 «Об открытии в г. Запорожье государственного университета», постановою Ради Міністрів Української РСР від 28.09.1982 р. № 478 та наказом Мінвузу СРСР від 28.10.1982 р. № 1090 з цього питання, на базі Запорізького державного педагогічного інституту наказом Міністерства вищої та середньоспеціальної освіти Української РСР від 16.08.1985 р. № 212 було створено Запорізький державний університет.

16 серпня 1985 р. Запорізький державний педагогічний інститут було реорганізовано у класичний університет.

З 1999 року Запорізький національний університет є членом Європейської асоціації університетів (ЕАІЕ). Із 2003 року ЗНУ – член міжнародної асоціації соціології та адміністрування. З 2004 року – ЗНУ став членом української асоціації розвитку менеджменту освіти.

24 грудня 2004 року Указом Президента України № 1536 Запорізькому державному університету надано статус національного.

У 2008 році в Запорізькому національному університеті відкрито Економіко-правничий коледж, з 01 лютого 2009 року – Торговий коледж.

Рішенням ДАК від 30.03.2010 р. протокол № 82 Запорізький національний університет акредитований за найвищим ІV рівнем.

Сьогодні Запорізький національний університет – відомий і престижний вищий навчальний заклад України, який продовжує найкращі освітні традиції, тісно пов’язані зі славетним минулим запорізького краю, його багатою історією.

До структури університету входить 15 факультетів – математичний, фізичний, економічний, філологічний, біологічний, історичний, юридичний та факультети журналістики, іноземної філології, соціології та управління, менеджменту, соціальної педагогіки та психології і фізичного виховання, Криворізький факультет та Економіко-гуманітарний факультет у м. Мелітополі; 2 коледжі – Економіко-правничий і Торговий, Центр післядипломної освіти із сектором бізнес-освіти, Центр інтенсивного вивчення іноземних мов, Французький лінгвістичний центр, Центр німецької мови, партнер Ґете-інституту, Українсько-швейцарський центр «Англійська для малюків» та інші.

Університет та його коледжі здійснюють багатоступеневу підготовку фахівців: за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Молодший спеціаліст» за 14 спеціальностями, за освітніми ступенями «Бакалавр» (55 спеціальностей) та «Магістр» (54 спеціальності).

В університеті діють курси підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з різних предметів.

Навчання в Запорізькому національному університеті здійснюється

  • за державним замовленням; за рахунок видатків державного та місцевих бюджетів;
  • за рахунок цільових пільгових державних кредитів; за ваучерами;
  • за кошти фізичних та юридичних осіб.

Підготовка кадрів вищої кваліфікації здійснюється в аспірантурі та докторантурі ЗНУ. У 2016 р. за новим Переліком галузей знань і спеціальностей ЗНУ отримав ліцензії на 23 спеціальності в аспірантурі та 19 у докторантурі.

У виші функціонує 7 спеціалізованих вчених рад, з них – 3 докторські (з історичних, юридичних і педагогічних наук), 4 – кандидатські (з фізико-математичних, економічних, філологічних і філософських наук).

Університет є засновником наукових фахових видань: «Актуальні проблеми іноземної філології: «Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету», «Вісник Запорізького національного університету. Біологічні науки», «Питання біоіндикації та екології», «Актуальні питання біології, екології та хімії», «Культурологічний вісник: Науково-теоретичний щорічник Нижньої Наддніпрянщини», «Проблеми сучасної психології», «Вісник Запорізького національного університету. Педагогічні науки», «Вісник Запорізького національного університету. Економічні науки», «Вісник Запорізького національного університету. Фізичне виховання та спорт», «Вісник Запорізького національного університету. Фізико-математичні науки», «Вісник Запорізького національного університету. Філологічні науки», «Нова філологія», «Вісник Запорізького національного університету. Юридичні науки», «Юридичний науковий електронний журнал».

На міжнародному рівні ЗНУ підтримує партнерські зв’язки з багатьма вищими навчальними закладами за межами України. На сьогодні кількість угод ЗНУ про міжнародне наукове співробітництво між вищими навчальними закладами та дослідницькими установами становить 77. Серед нових партнерів ЗНУ, з якими налагоджене співробітництво, – Анхойський педагогічний університет (Китайська Народна Республіка), Нарвський коледж Тартуського університету (Естонія), Університет Пітещті (Румунія), Університет Кахраманмараш (Туреччина), Державна вища професійна школа в Новому Сончі (Польська Республіка). Студенти мають можливість брати участь у міжнародних програмах обміну ERASMUS+, MEVLANA, Fulbright Programme та навчатись у вищих навчальних закладах Франції, Італії, Чеської Республіки, Польщі, Естонії, Болгарії, Румунії, Туреччини та ін. Запорізький національний університет забезпечує освітню євроінтеграцію для студентів завдяки програмі подвійного диплома, за якою магістранти можуть водночас отримати вищу освіту та другий диплом.

Одним із важливих напрямків діяльності ЗНУ є залучення студентів, починаючи з молодших курсів, до наукової роботи. Успішно діє Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених.

Яскравий та гарний відпочинок, участь у різноманітних студіях і заходах забезпечує студентська рада та Центр культури ЗНУ.

Запорізький національний університет має потужну матеріально-технічну базу та розвинену інфраструктуру для комфортного навчання, проживання і дозвілля студентів: 8 навчальних корпусів, сучасний спортивний комплекс, 4 гуртожитки, наукову бібліотеку (книжковий фонд – понад 1 млн примірників), електронну бібліотеку, навчально-науково-виробничі центри, навчально-науково-дослідні та науково-дослідні лабораторії, відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, відділ проектної діяльності, редакційно-видавничий відділ, зоологічний та етнографічно-краєзнавчий музеї, прес-службу, Інтернет-радіо «Університет», локальну телевізійну мережу «Юніверс-ТБ», інтернет-портал «Пороги», регіональний інформаційно-виробничий вузол, два оздоровчі пункти, бази відпочинку – «Славутич» на узбережжі Азовського моря та на острові Хортиці.

Запорізький національний університет забезпечує безперешкодний доступ до навчальних аудиторій, лабораторій та іншої його інфраструктури для осіб, які відносяться до маломобільних груп населення, з урахуванням їх обмежень життєдіяльності, зумовлених станом здоров’я та віком. Так, аудиторія № 244 навчального корпусу № 2 забезпечена спеціалізованим обладнанням для людей з проблемами зору. Навчальні корпуси № 2, 4, 5, 8 та спортивний комплекс обладнані спеціалізованими пандусами для інвалідів.

У ЗНУ розроблена та реалізується програма «Енергоефективний університет», спрямована на енергозбереження та ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів.

Для забезпечення навчальних і виробничих практик студентів у ЗНУ створено інформаційну базу з переліком підприємств, установ, організацій різних форм власності Запорізького регіону та за його межами. З ними укладено понад 500 угод про проходження практик і стажування студентами різних спеціальностей університету. Такі державні установи й організації, як Запорізька обласна державна адміністрація, районні державні адміністрації, Виконавчий комітет Запорізької міської ради, Управління соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації та Запорізької міської ради, Головне управління національної поліції в Запорізькій області, Запорізький міський центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді, надають можливість проходження навчальних і виробничих практик студентам Запорізького національного університету, а також сприяють працевлаштуванню випускників. Студенти педагогічних спеціальностей забезпечені проходженням практики у кращих гімназія, ліцеях, колегіумах, навчально-виховних комплексах і загальноосвітніх школах. Провідні підприємства м. Запоріжжя, які ефективного впроваджують у виробничий процес сучасні технології, до яких, зокрема належать ПАТ «Запоріжсталь», АТ «Мотор Січ», ПАТ «Запоріжтрансформатор», ПАТ «Елемент-Перетворювач», Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт», ПАТ «Дніпроспецсталь», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», приймають студентів на стажування та працевлаштовують випускників багатьох спеціальностей.

Здобутки та досягнення ЗНУ відзначені на міжнародних виставках. Так, за результатами виставки «Освіта та кар’єра-2011» університет став переможцем та отримав золоту медаль у номінації «Розвиток студентської науково-дослідної роботи». Вишу також присвоїли почесне звання «Лідер національної освіти». У 2012 році ЗНУ отримав золоту медаль та відповідний диплом у номінації «Розвиток матеріально-технічної бази навчального закладу» за результатами виставки «Освіта та кар’єра-2012». У 2013 році наш виш отримав Гран-прі та відповідний диплом у номінаціях «Міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки» та «Кращий дизайн офіційного сайту вищого навчального закладу»; у 2014 – Гран-прі та диплом у номінації «Компетентнісний підхід в освітній діяльності вищої школи», а у 2015 – Гран-прі та диплом у номінації «Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології». Наш виш також здобув почесне звання «Лідер вищої освіти України».

У жовтні 2015 р. Запорізький національний університет взяв участь у XVII Міжнародному форумі «Інноватика в сучасній освіті». Виш отримав диплом лауреата конкурсу І ступеня в номінації «Інновації у створенні та функціонуванні інформаційно-освітнього середовища навчального закладу». ЗНУ був також нагороджений дипломом за активне впровадження інноваційних технологій у процес навчання і виховання. Ректора ЗНУ Миколу Фролова відзначили Подякою за наполегливу працю та системну організаторську діяльність з інноваційного оновлення національної освіти.

У 2016 році Запорізький національний університет отримав Гран-прі ХXIХ Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра-2016» і виставки закордонних навчальних закладів «Освіта за кордоном» та відповідний диплом у номінації «Упровадження інформаційних технологій в освітній процес у вищому навчальному закладі». Виш також здобув почесне звання «Лідер вищої освіти України». Ректор Микола Фролов був відзначений подякою «За багаторічну науково-педагогічну діяльність та вагомий внесок у розвиток освіти і науки України».

У листопаді 2016 року ЗНУ отримав Гран-прі ХХХ міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра-День студента-2016» та відповідний диплом у номінації «Модернізація освітнього процесу у вищому навчальному закладі».

У 2017 за результатами XXХІ Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра-2017» ЗНУ отримав Гран-прі виставки та відповідний диплом у номінації «Розвиток матеріально-технічної бази навчального закладу», а також був удостоєний почесного звання «Лідер вищої освіти України».

Ефективна діяльність Запорізького національного університету відзначена високими рейтинговими показниками.

Зокрема, у 2015/2016 н.р. за підсумками Всеукраїнської студентської олімпіади ЗНУ посів 5 місце за кількістю переможців серед 28 класичних університетів України.

За даними рейтингу від Аналітичного центру CEDOS, який проаналізував прозорість інформаційної політики 168 вищих навчальних закладів, Запорізький національний університет посів 25 сходинку, випередивши усі інші виші Запорізької області.

У 2016 році за результатами весняного рейтингу українських вишів від журналу «Гроші» ЗНУ посів 10 місце за гуманітарними спеціальностями, 15 – за економічними, 13 – за юридичними.

У липні 2016 року Запорізький національний університет за версією міжнародного рейтингу Webometrics посів 22 місце серед українських ВНЗ. Вищої позиції не продемонстрував жоден запорізький виш.

За показниками останнього міжнародного рейтингу Webometrics Ranking of World's Universities у січні 2017 року Запорізький національний університет посів 14 позицію серед українських вишів та 3 234 місце в загальному рейтингу.

За оцінкою роботодавців у липні 2017 року ЗНУ увійшов у Топ-50 і посів 25 місце в рейтингу серед українських вишів.

НАВЧАЙСЯ В ЄВРОПІ ВЖЕ СЬОГОДНІ!

ЗНУ – КЛАСИЧНА ОСВІТА ЗА ЄВРОПЕЙСЬКИМИ СТАНДАРТАМИ!


11.07.2017 13:55