Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування

Міжнародна діяльність


Факультет журналістики активно здійснює міжнародну діяльність. Налагоджено співпрацю з численними закордонними ЗВО, посольствами різних держав, міжнародними громадськими організаціями та фондами.

Викладачі факультету журналістики регулярно проходять міжнародні стажування за кордоном.

Так, декан факультету В. В. Костюк перебував на навчанні за програмою Державного департаменту США «Навчання в галузі журналістики» для міжнародних відвідувачів-лідерів з України (2007), а також проходив стажування у Шуменському університеті (Болгарія, 2017).

Заступник декана з міжнародної діяльності К. Г. Сіріньок-Долгарьова перебувала на навчанні в університеті Грейсленд (2005-2006, США), проходила стажування за програмою професійного розвитку для молодих науковців Програми ім. Фулбрайта (Fulbright Faculty Development Program 2013-2014) в Південноіллінойському університеті США (Southern Illinois University), стажування за програмою University Administration Support Program (IREX) з менеджменту наукових досліджень і лідерства в Університеті Штату Юта, США (Utah State University, 2016) та за програмою U-LEAD в Європейському Університеті Віадріна (Німеччина, 2018).

Улітку 2016 р. доценти І. В. Іванюха, Т. О. Іванець та П. О. Полякова вдосконалювали професійний рівень у Шуменському університеті «Єпископ Костянтин Преславський» (Республіка Болгарія). А. Д. Баранецька, А.А. Кондрико, Ю. Любченко пройшли стажування у Празькому інституті підвищення кваліфікації за програмою «Публікаційна та проєктна діяльність в країнах Євросоюзу: від теорії до практики» (Чехія, 2016 р.),

Доценти П. В. Мірошниченко і Ю. В. Любченко пройшли стажування за програмою Thomson Media у Берліні (2018).

В. В. Березенко у 2019 р. пройшла стажування від міжнародної ГО «Україна в Європі» та взяла участь у освітній програмі у сфері комунікацій та європейської інтеграції у вищих навчальних закладах Європи, була запрошена до офіційних інституцій та профільних компаній у сфері комунікації та реклами як учасник навчальних семінарів (на факультеті комунікації Університету у Вроцлаві, на факультеті цифрових медіа і творчих професій Амстердамського університету прикладних наук; у межах програми стажування вивчала досвід роботи рекламної агенції «Dallas» в Антверпені (Бельгія).

А. Д. Баранецька, Н.М. Лебідь, В.А. Ковпак пройшли науково-педагогічне стажування в Куявському університеті у Вроцлавеку «Проблеми та процес реформування освіти в галузі соціальних комунікацій в Україні та країнах ЄС» (2019 р., дистанційно), К. О. Доценко підвищила кваліфікацію на базі ЗНУ в рамках американсько-українського проєкту «Лабораторія американського варіанта англійської мови», що проходив за підтримки Посольства США в Україні (2019 р.).

Л. В. Чернявська, Н. І. Тяпкіна, Т. В. Іванюха, А. А. Кондрико та І. С. Бондаренко пройшли професійне стажування викладача/викладачки журналістики на досвіді європейського мовника за темою «Модель Громадянського ТБ Німеччини та імплементація досвіду в українських медіа» (2019-2020 рр., дистанційно).

В. А. Ковпак – член редколегії наукового журналу «Media4u Magazine», (Чехія, Прага)

К.Г. Сіріньок-Долгарьова – рецензент (член Editorial Review Board) міжнародного наукового журналу «International Communication Research Journal», США, видання міжнародної організації Association for Education in Journalism and Mass Communication (AEJMC).

Факультет журналістики здійснює активну міжнародну грантову діяльність. Факультет журналістики неодноразово виборював гранти від Посольства США в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Британської Ради, IREX. Так, у 2007-2014 рр. грантове фінансування від донорів допомогло створити незалежний інформаційний портал «Пороги» (координатор гранту – Ю. Любченко), провести школи мультимедійної і розслідувальної журналістики (координатор – Н. Виговська), оновити оснащення телестудії «Юніверс-ТБ» (координатор – А. Тернова). В 2015 р. факультетом здобуто грант від Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, в межах якого створено «Південноукраїнський центр медіаграмотності» (координатори – В. Костюк і К. Сіріньок-Долгарьова). Метою центру є підготовка аудиторії до сприйняття повідомлень у ЗМІ. Як результат, викладачами факультету розроблено курси «Медіакультура» та «Інформаційно-медійна культура», які викладається на всіх факультетах університету як дисципліни за вибором.

У 2017 р. Н. А. Виговська за підтримки Interlink Academy (Німеччина) організувала на базі факультету школу блогерів та громадянських журналістів. Традиція літньої школи блогерства продовжилась у наступному році за ініціативи доцента кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови О. М. Головко та старшого викладача кафедри журналістики Т. А. Рогової як спільного проєкту факультетів журналістики та іноземної філології. Ще одним спільним проєктом дружніх факультетів у 2019-2020 рр. стала програма тренінгів для тренерів із медіаграмотності «Медіаграмотність у регіонах України» за підтримки ГО «Interlink Academy» і Уряду Німеччини (тренер від факультету журналістики – К. Сіріньок-Долгарьова).

На початку 2017 р. доц. К. Г. Сіріньок-Долгарьова виграла грант на реалізацію міжнародного міждисциплінарного проєкту «Інтенсивний тренінговий інститут з методології медіадосліджень» (за фінансової підтримки Корпорації Карнегі і Міжнародної ради досліджень та обмінів IREX). Протягом п’яти місяців більшість викладачів факультету журналістики підвищили кваліфікацію щодо застосування сучасної методології досліджень у своїй науковій діяльності.

У 2018-2019 рр. завдяки грантам «Медіаграмотні і розумні: співпраця молоді України і США» (координатор – К. Сіріньок-Долгарьова) та «Бюро аналітично-розслідувальної журналістики» (координатор – Н. Виговська) вдалося якісно оновити обладнання навчальної лабораторії інтернет-радіо «Університет» та новітніх медіа: закуплено комп’ютерне обладнання, диктофони, мікшерний пульт, навушники, мікрофони, фотоапарати, ліцензійне програмне забезпечення.

З 2019 р. викладачі всіх кафедр факультету залучені до медіаосвітньої роботи в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» від IREX (координатор – В. Костюк). У 2020 р. факультет отримав грантове фінансування за програмою IREX міжкафедральний проєкт «Галактика Цукерберга» (координатор – Н. Тяпкіна), який спрямовано на медіаосвітню діяльність у співпраці зі школами запорізького регіону. Також у 2020 р. факультет успішно пройшов відбір до участі в проєкті «Академія викладачів журналістики» JTA (Journalism Teachers Academy), який курує ГО “Український інститут медіа та комунікації” (м. Київ) і всесвітньо відома журналістська організація Deutsche Welle Akademie (Німеччина) за фінансової підтримки Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини (BMZ). Упродовж 2020-2022 років викладачі факультету підвищуватимуть кваліфікацію шляхом опанування нових педагогічних методик, онлайн-освіти, сучасного представлення навчальних матеріалів, нових підходів до оцінювання, досвіду західних університетів.

Проєкти факультету журналістики за програмою ЄС Еразмус+

У 2018 році факультет журналістики долучився до міжнародної співпраці у рамках масштабних проєктів за програмою Європейського Союзу Еразмус+. На разі факультет залучено до реалізації двох проєктів програми Еразмус+ напрямку КА2 Розбудова потенціалу вищої освіти. Це проєкт DESTIN («Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм»/Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism, 2018-2021), що передбачає реформування журналістської освіти в Україні відповідно до європейських стандартів. За проєктом DESTIN викладачі кафедри журналістики здійснили низку навчальних візитів до ЗВО Європи: до Університету Бат Спа (м. Бат, Великобританія), Ліннейського університету і FOJO медіа-інституту (м. Кальмар, Швеція), Університету імені Адама Міцкевича (м. Познань, Польща).

Також факультет долучено до реалізації проєкту факультету іноземної філології за програмою Еразмус+ КА2 MultiEd «(Розвиток потенціалу підготовки учителів іноземної мови як шлях до впровадження багатомовної освіти та європейської інтеграції України» / Foreign Language Teacher Training Capacity Development as a Way to Ukraine’s Multilingual Education and European Integration, 2019-2022), у якому факультет журналістики бере участь у виробленні стратегії багатомовної освіти ЗНУ і розробки англомовних курсів з медіаграмотності.

У 2020-му році кафедра журналістики виборола трирічний грант у рамках програми Еразмус+ напрямку Жана Моне на реалізацію проєкту з просування європейських студій «Європейські медійні стандарти і цінності незалежної журналістики в еру постправди» / European Media Standards and Values for Independent Journalism in Post-Truth Era – EU-Indy, 2020-2023 (академічний координатор – К. Сіріньок-Долгарьова). Проєкт дозволить упроваджувати елементи європейських медіастудій у навчальний план бакалаврської освітньої програми «Журналістика» і проводити спільні заходи з регіональними ЗМІ та загальноосвітніми школами задля підвищення професіоналізму журналістів і медіаграмотності в освітянській спільноті.

Також факультет залучено до реалізації міжфакультетського інтердисциплінарного проєкту програми Еразмус+ напрямку Жана Моне «Поширення європейської політики пам’яті задля миротворення в українському суспільстві» / Tailoring European Memory Politics for Peacemaking in Ukrainian Society, 2020-2023, який має компонент викладання модулю «Миротворчість через медіа».

Співпраця із закордонними викладачами та журналістами

Протягом всього часу зі студентами факультету працювало чимало зарубіжних, зокрема американських, науковців, серед яких професор Університету Тоусона Христина Демкович, професор Іллінойського університету Уі-Чин Чанг, професор (Стетсонського університету Майкл Деннер, професор Колумбійського університету Марк Діллен, професор Індіанського університету Шарон Річчарді та ін. професор Східноіллінойського університету Девід Грекон, журналістка, випускниця Колумбійського університету Рене Хікман, фотожурналіст National Geographic і New York Times Брендан Хоффман, професор Університету Сіракуз Черил Рід.

Студентська міжнародна академічна мобільність

Студенти факультету беруть участь у програмах міжнародної академічної мобільності за програмами Erasmus Mundus Humeria у Швеції та Нідерландах (Ігор Самокиш, Євгенія Богданова, Павло Коваленко – Luleå University of Technology; Євгенія Романова – Groningen University). За програмою Global Undergraduate Exchange Program UGRAD в Сполучених Штатах Америки в різні роки навчалися Тетяна Чекер та Андрій Ненадов (Kent State University, Ohio). За програмою Study of the United States Institutes for Student Leaders у США стажувався Костянтин Ценцура. За програмою Thomson Media в Берліні, Німеччина пройшла підготовку Маргарита Безбородова. Короткострокові візити за програмою Study Tours to Poland до Польщі здійснили Катерина Дундук та Анна Лащонова, а за програмою Erasmus+ Youth Action у Вірменії, Чехії, Румунії побувала Христина Бут, а в Туреччині – Катерина Дундук.